Teknoloji Devlerinin ‘Giyilebilir’ Yarışı: Yeni Bir Satın Alma ve Milyon Dolarlık Yarışma

Dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel, mobil internet servisli bilekliğin yaratıcısı Basis Science’yi satın aldı. Intel ayrıca ‘Make It Wearable’ adıyla giyilebilir teknolojiler için milyon dolarlık fikir ve proje yarışması açtı. Intel, sağlık uygulamaları alanında...

Teknoloji Devlerinin ‘Giyilebilir’ Yarışı: Yeni Bir Satın Alma ve Milyon Dolarlık Yarışma (28 Mart 2014)

Dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel, mobil internet servisli bilekliğin yaratıcısı Basis Science’yi satın aldı. Intel ayrıca ‘Make It Wearable’ adıyla giyilebilir teknolojiler için milyon dolarlık fikir ve proje yarışması açtı.

Intel, sağlık uygulamaları alanında giyilebilir teknoloji üretmekte olan BASIS Science’ı satın aldığını açıkladı. BASIS Science, dünyanın en gelişmiş fitness ve sağlık takip cihazı olan Basis adlı bilekliğin yaratıcısı.

Bileğe takılan yüksek teknoloji ürünleri adımları saymanın ötesinde, kalp ritmini, terleme, vücut ısısını, uyku düzenini takip ederek topladığı verileri internet ve mobil servisten oluşan arayüzler ile değerlendirip kişilerin formda kalmasını, daha iyi uyumasını ve stres kontrolünü sağlıyor.

Intel, strateji olarak referans giyilebilir teknoloji ürünleri, yonga üzerinde sistemler (SoC) ve diğer teknoloji platformlarını da giyilebilir teknolojiler geliştirmek için kullanıyor. Intel bu konuda biyometrik ve fitness özelliklerine sahip akıllı kulaklık, mevcut kişisel asistan teknolojileri ile entegre olabilen ve birlikte çalışan akıllı kulaklık ve içine konulan farklı cihazları kablosuz olarak şarj edebilen akıllı kâse gibi girişim ve inovasyonlarını Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) da duyurmuştu.

Milyon dolarlık inovasyon yarışması

Intel, giyilebilir teknolojiler alanında yenilikçiliği teşvik etmek ve bu alanda yeni deneyimler yaratılmasına destek olmak için “Make It Wearable” adlı yarışmayı başlattı. “Make It Wearable Yarışması” ile Intel, yeni fikirlere ilham veriyor ve seçilecek fikirlerin sahiplerine mentorluk desteği vererek prototip oluşturmalarını sağlıyor. 2014 yılı Kasım ayına kadar sürecek olan yarışmada proje sahiplerine, sektörün tanınmış isimleriyle bağlantı kurma olanakları da tanınacak.

Make It Wearable Yarışması, “Vizyoner kategori” ve “Geliştirme kategorisi” başlıkları altında iki kategoride düzenleniyor. Geliştirme kategorisinde ayağı yere basan ve hayata geçirilebilecek iş fikirlerini bekleyen Intel, Vizyoner kategoride herkesi bu alanda gerçek olabilecek ya da şu an sadece hayal olarak gördükleri her türlü fütürist fikri, hayallerini sınırlamadan paylaşmaya teşvik ediyor.

Toplam nakit ödülü 1.3 milyon dolardan fazla olan “Make It Wearable” yarışmasında geliştirme kategorisinde birinci olacak projenin sahibi tam 500 bin dolar değerinde nakit ödül kazanacak. Ayni kategoride ikinci olan projenin sahibi 200 bin, üçüncü olan proje sahibi de 100 bin dolar ödüle hak kazanacak. İlk 10’a kalan projeler 50’şer bin dolar ödül alacak.

Teknoloji Devlerinin ‘Giyilebilir’ Yarışı

İki gün önce sosyal medya platformu Facebook da, sanal gerçeklik oluşturan gözlüklerin üreticisi Oculus VR firmasını yaklaşık 1 milyar 700 milyon euro karşılığında satın almıştı. Böylece Facebook ilk kez bir donanım firmasını da bünyesine katmış oldu.

1o gün önce Google da, akıllı gözlüğünden sonra bu kez de android işletim sistemi ile çalışan akıllı saatini tanıtmıştı. Google’ın Android Wear‘ı duyurmasının ardından Qualcomm da akıllı saatler için Snapdragon serisi işlemciler sunacağını da bildirdi.