Tayvan’da Nükleer Karşıtı Yüz Binler Sokaklara Döküldü, Hükümet Projeyi Askıya Aldı

Tayvan’da nükleer santral yapımını protesto eden binlerce kişi protesto gösterileri düzenledi.  Polis çok sert müdahale etti.  Ancak Tayvan hükümeti, nükleer karşıtı bu gösteriler nedeniyle yeni projeleri askıya aldığını açıkladı. Pazar günü Taipei alanında toplanan 50...

Tayvan’da Nükleer Karşıtı Yüz Binler Sokaklara Döküldü, Hükümet Projeyi Askıya Aldı (1 Mayıs 2014)

Tayvan’da nükleer santral yapımını protesto eden binlerce kişi protesto gösterileri düzenledi.  Polis çok sert müdahale etti.  Ancak Tayvan hükümeti, nükleer karşıtı bu gösteriler nedeniyle yeni projeleri askıya aldığını açıkladı.

Pazar günü Taipei alanında toplanan 50 binden fazla kişi Tayvan’ın elektrik ihtiyacının sadece yüzde altısını karşılayacak 4. Nükleer Santrali’nin yapımına karşı gösteri düzenledi.

Taipei Valisi Hau için Hsu Ta Yang, halkın yüzde 77’sinin kararını yansıtan bu barışçıl gösteriye tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve kaba kuvvetle çok sert müdahalede bulundu. Çocuk, yaşlı, kadın gözetilmeksizin, hiç de yabancı olmadığımız antidemokratik orantısız şiddet uygulandı. Elbette gazeteciler de bundan nasiplerini aldılar. Görüntülere baktığınızda bunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Teknoloji devi Apple’da bir bildiri yayınlayarak, halka ve gazetecilere uygulanan şiddeti kınadı. Bildiride, ifade özgürlüğünün açıkça ihlal edildiğini belirtildi.