Milyonlarca atık pet şişe ile 53 hektar büyüklüğünde Van Gogh’un ‘Yıldızlı Gece’ tablosunu yaptılar

Dünya sanat tarihinin en önemli ressamlarından Vincent Van Gogh'un 'Yıldızlı Gece' tablosu, Tayvan'da 4 milyon atık plastik şişe kullanılarak yeniden canlandırıldı Tayvan’da bir şirket, geri dönüşümü özendirmek için dö...

Milyonlarca atık pet şişe ile 53 hektar büyüklüğünde Van Gogh’un ‘Yıldızlı Gece’ tablosunu yaptılar (13 Mayıs 2016)

Dünya sanat tarihinin en önemli ressamlarından Vincent Van Gogh'un 'Yıldızlı Gece' tablosu, Tayvan'da 4 milyon atık plastik şişe kullanılarak yeniden canlandırıldı

Tayvan’da bir şirket, geri dönüşümü özendirmek için dört milyon renkli şişe kullanarak, Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” isimli tablosunun bir uyarlamasını yaptı. Tayvan’ın kuzeyindeki Keelung şehrindeki bir yamaçta, 53 hektarlık bir alanda 6 ayda hazırlanan replika, Van Gogh’un 126. ölüm yıldönümünde açıldı.

53 hektarlık alana yapılan "tablonun" bir hedefi de, pet şişelerin farklı şekillerde geri dönüşümünün mümkün olduğunu göstermek.

Sponsor şirket yetkilisi Aisin Yeh, projeyi şu sözlerle açıklıyor: “Geri dönüşümlü pet şişelerle çevrecilik fikrini ve genişçe bir manzarada sanat üretmeyi bir araya getirmeyi düşündük, böylece herkes geri dönüşümün başka bir yanını da görmüş olacak.”

126 yıl önce, 37 yaşındayken hayatını kaybeden Hollandalı ressam Van Gogh, bu tabloyu 1889 yılında tamamlamıştı.