Taksim’i ‘İnsansızlaştırma’ Projesi’nden Bugünkü Antidemokratik Manzaralar

Taksim ve İstiklal Caddesi’nde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının değişik nedenlerle yapmak istedikleri demokratik gösterilere bugün de izin verilmedi, müdahale edildi. Gezi Parkı ise yine kapatılıp – açıldı! “Sessiz Ayakkabılar” bu yıl yürüyemedi Umut Vakfı’nın 11 ...

Taksim’i ‘İnsansızlaştırma’ Projesi’nden Bugünkü Antidemokratik Manzaralar (28 Eylül 2013)

Taksim ve İstiklal Caddesi’nde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının değişik nedenlerle yapmak istedikleri demokratik gösterilere bugün de izin verilmedi, müdahale edildi. Gezi Parkı ise yine kapatılıp – açıldı!

“Sessiz Ayakkabılar” bu yıl yürüyemedi

Umut Vakfı’nın 11 yıldır Bireysel Silahsızlanma Günü’nde yaptığı “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü”ne Valilik bu yıl Taksim Meydanı’nda izin vermedi.

Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay, İstanbul Valiliği’nin, her yıl 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde düzenledikleri “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” etkinliğini bu yıl Taksim Meydanı’nda yapmalarına izin vermediğini belirterek, “Biz de Umut Vakfı olarak bu yıl yürüyüşü yüreklerimizde yapma kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Çağatay yaptığı yazılı açıklamada, her yıl düzenledikleri 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” etkinliğini bu yıl Taksim Meydanı’nda yapamadıklarını kaydetti. İstanbul Valiliği’nin, etkinliğin Taksim Meydanı’nda değil, Galatasaray Lisesi önünde yapılmasına izin verdiğini aktaran Çağatay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Biz de Umut Vakfı olarak bu yıl ‘Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü’nü yüreklerimizde yapma kararı aldık. Bireysel silahla yakınlarını kaybetmiş kişilerin ve destek verenlerin sessiz protesto gösterisini Taksim Meydanı’nda toplanmadan yüreklerimizde gerçekleştireceğiz. Türkiye’de medyada yer alan bireysel silahlı olayların 2013 yılının ilk 5 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 arttığını gözlemledik. Ölüm oranları ise aynı döneme göre yüzde 15 artmış. Türkiye’de şiddet her geçen gün daha da ‘ölümcül’ olmaktadır. Silahların kullanım amaçlarına baktığımızda da genel eğilimin değişmediğini görüyoruz. ‘Silahları kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için ediniyoruz’ diyenler yüzde 44 oranında yakınlarına silah doğrultuyorlar, olayların yüzde 53’ü tartışma üzerine yaşanıyor.”

“Ağaç İnsanlar” Kuzey Ormanları’nı korumak için yürümeye çalıştı

Bugün İstiklal Caddesi’nde ilginç bir eylem gerçekleştirildi. Kendilerine ‘Kuzey Ormanları Savunması’ adını veren eylemciler, 3’üncü köprü projesi kapsamında ağaç kesilmesini protesto etmek üzere Tünel’de bir araya geldi. Burada bir tiyatro gösterisi sahneleyen grup, daha sonra üzerlerine bağladıkları ağaç dalları ve yapraklarla Galatasaray Meydanı’na yürümek istedi. Bunun için İstiklal Caddesi’ne çıkan eylemciler ağaç görünümündeki kostümleri ile çok ilginç görüntüler oluşturdular. Polis engeliyle karşılaşınca ara sokaklara kaçıp İstiklal Caddesi’nde yeniden toplanan kalabalık, burada banttan dinlettikleri basın açıklaması sonrasında olaysız dağıldı.

İstiklal Caddesi’nden Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyen temsili ağaçlar ilginç görüntüler oluştururken, turistler ve vatandaşlar temsili ağaçları şaşkın bakışlarla izledi.

“Hayvan Hakları” da neymiş?!

Bugün İstiklal Caddesi’ndeki bir başka gösteri ise ‘hayvan hakları savunucuları’ tarafından gerçekleştirilmeye çalışıldı. Gezi direnişi sırasında yaşamlarını kaybeden insanlar ve gaz bombaları sonucu zehirlenerek ölen hayvanları, sökülen kesilen kuruyan ağaçları anmak amacıyla düzenlenen eyleme polis müdahale ederek bazı göstericileri gözaltına aldı.

Yeryüzüne Özgürlük Derneği üyeleri ve bu kişilere destek verenlerden oluşan bir grup, Taksim Cumhuriyet Anıtı çevresinde toplandı. Polis ekipleri anıtın etrafında yoğun güvenlik önlemi alırken, Gezi Parkı’na girişler kapatıldı. Sıraselviler Caddesi’ndeki araç trafiği de durduruldu.

Gezi olaylarında hayatını kaybedenler için basın açıklaması ve oturma eylemi yapmak isteyen gruptakiler uyarılara rağmen dağılmayınca polisler, kalkanlarını kullanarak göstericilerin İstiklal Caddesi’ne doğru çekilmesini sağladı.

Yaşanan arbede sırasında gazeteciler, polisler ile göstericilerin arasında kaldı. Polis, bazı göstericileri gözaltına aldı. Gruptakiler daha sonra dağılırken, çevik kuvvet ekiplerinin Taksim Meydanı ve çevresindeki bekleyişi sürüyor.

Patronsuz üretilen kazaklar sokak defilesinde sergilendi

Geçtiğimiz Ocak ayında maaş alacakları ve tazminatları ödenmeden işten çıkartılan ve Şubat ayından beri direnişteki Kazova işçileri, işgal ettikleri fabrikada ürettikleri kazakları bugün düzenlenen bir defilede sergiledi.

Patronları Ümit Somuncu ile Mustafa Umut Somuncu’nun 4 aylık ücretlerini, kıdem ve ihbar tazminatlarını vermeden işten çıkarılan Kazova Tekstil işçileri 1 Eylül günü üretime başladı. İşçiler bugün düzenlenen defilede ürettikleri kazakları sergilediler. Birçok sanatçı ve oyuncu defilede işçilerin ürettiği kazakları giydi.

Bu kışın modası Kazova Direniş Kazakları!

Çeşitli müzik gruplarının konserleri ile destek verdiği etkinlikte dün kaybettiğimiz Usta Sanatçı Tuncel Kurtiz de anıldı. Şiir okuduğu unutulmaz görüntüler dev perdeye yansıtıldı.

Arjantin’de işçiler tarafından yönetilen 340 fabrikanın ve işçilerin avukatları da etkinliğe katılarak deneyimlerini aktardılar.

Direnişteki Kazova işçilerine grevdeki THY işçileri de destek verdi.

Kazova Tekstil işçileri ürettikleri kazakların satışından elde edecekleri geliri, Gezi direnişi sırasında gaz kapsülü ile başından ağır yaralanan ve 105 gündür komada olan 14 yaşındaki Berkin Elvan’ destek için verecekler.

Fotoğraflar Twitter’dan derlenmiştir.