Suriye Krizi’nde Son Durum

Bu akşam, Cenevre-2 Konferansı ve Başbakan Erdoğan’ın Brüksel ziyareti öncesinde, Suriye’deki sistematik işkenceye ait olduğu öne sürülen 11 bin kişinin ölümüyle ilgili 55 bin fotoğraflık dosya, CNN International, Anadolu Ajansı ve TRT tarafından yayınlandı. “Yeryüz...

Suriye Krizi’nde Son Durum (21 Ocak 2014)

Bu akşam, Cenevre-2 Konferansı ve Başbakan Erdoğan’ın Brüksel ziyareti öncesinde, Suriye’deki sistematik işkenceye ait olduğu öne sürülen 11 bin kişinin ölümüyle ilgili 55 bin fotoğraflık dosya, CNN International, Anadolu Ajansı ve TRT tarafından yayınlandı.

“Yeryüzünün Utancı” adıyla yayınlanan ve Katar tarafından finanse edilen İngiliz hukuk firmasınca hazırlanan “işkence raporu” sonrası ortaya çıkan durumda “Suriye krizi”nde neler yaşanacak?..

TRT’nin, Gezi direnişi sırasında “komplo kurmakla” suçlanan CNN International ile ortak yayın yaparak yayınladığı bu rapor sonrası yaşanacak olası gelişmelere ışık tutacağını düşündüğümüz, AFP tarafından hazırlanan, “Suriye krizinde kim, hangi kesimi destekliyor” konulu haritayı yayınlıyoruz.

Haritada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi büyük devletlerin yanı sıra, bölge ülkelerinin tercihleri de görünüyor.