46. SİYAD Ödülleri’ni Kazananlar Belli Oldu

Sinema Yazarları Derneği, ödülleri iki filme paylaştırdı. ‘Zerre’ en iyi film seçilirken, Reha Erdem’e yönetmen, ‘Kelebeğin Rüyası’ ile Kıvanç Tatlıtuğ’a en iyi erkek oyuncu ödülleri gitti. Ödül töreninde konuşan SİYAD Onursal Başkanı Atil...

46. SİYAD Ödülleri’ni Kazananlar Belli Oldu (21 Ocak 2014)

Sinema Yazarları Derneği, ödülleri iki filme paylaştırdı. ‘Zerre’ en iyi film seçilirken, Reha Erdem’e yönetmen, ‘Kelebeğin Rüyası’ ile Kıvanç Tatlıtuğ’a en iyi erkek oyuncu ödülleri gitti.

Ödül töreninde konuşan SİYAD Onursal Başkanı Atilla Dorsay, Türkiye’nin zor bir dönem geçirdiğini belirterek, “Böyle zamanlarda, bu gece ve benzeri sanatsal etkinlikler, biraz fantezi görünebilir. Ancak ben, bu gibi dönemlerde sanatın birleştirici, iyileştirici, insan ruhunu yüceltici gücünün, herkese bireysel ve toplumsal düzeyde iyi geleceğine ve bizleri daha iyi, daha sağlıklı düşünmeye teşvik edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Dorsay, konuşmasının ardından, meslekte 50. yılını kutlayan sinema yazarı Sungu Çapan’a SİYAD Özel Ödülü’nü verdi.

Atilla Dorsay, 1981 yılında oynadığı ‘Düşman’ filmi ile ödüle layık görülen Aytaç Arman’a da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü takdim etti.

Serra Yılmaz, Ali Özgentürk ve Macit Koper’e ‘Onur Ödülü’nün verildiği gecede, Ahmet Uluçay Umut Ödülü’ne ‘Küf’ isimli filmi ile layık görülen Ali Aydın, ödülünü, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’in elinden aldı.

SİYAD Ödülü alan isimler ve yapımlar şu şekilde:

Film: Zerre

Yönetmen: Reha Erdem (Jîn)

Senaryo: Onur Ünlü (Sen Aydınlatırsın Geceyi)

Kadın Oyuncu: Jale Arıkan (Zerre)

Erkek Oyuncu: Kıvanç Tatlıtuğ (Kelebeğin Rüyası)

Yardımcı Kadın Oyuncu: Farah Zeynep Abdullah (Kelebeğin Rüyası)

Yardımcı Erkek Oyuncu: Nadir Sarıbacak (Yozgat Blues)

Görüntü Yönetmeni: Gökhan Tiryaki (Kelebeğin Rüyası)

Müzik: Rahman Altın (Kelebeğin Rüyası)

Sanat Yönetimi: Hakan Yarkın (Kelebeğin Rüyası)

Kurgu: Zerre (Mesut Ulutaş)

Belgesel: Saroyan Ülkesi (Lusin Dink)

Kısa Film: Nerdesin? (Fatih Kızılgök)

Törende, 2013 yılında hayatını kaybeden sanat dünyasının önde gelen isimleri ile ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı, Karsu ile Sema Moritz de konser verdi. (AA)