Suriye Krizinde Diplomatik Çözüm Umudu Doğdu

Kamil Eryazar Çarşamba günü ABD Kongresi’nde Suriye’ye müdahale oylanacağı için ‘kritik’ diye tanımlanan hafta, ilginç ve sürpriz gelişmelerle başladı. İngiltere’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, sabah saatlerinde ortaya bir ‘blöf’ attı ve “Suriye elindeki k...

Suriye Krizinde Diplomatik Çözüm Umudu Doğdu (9 Eylül 2013)

Kamil Eryazar

Çarşamba günü ABD Kongresi’nde Suriye’ye müdahale oylanacağı için ‘kritik’ diye tanımlanan hafta, ilginç ve sürpriz gelişmelerle başladı.

İngiltere’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, sabah saatlerinde ortaya bir ‘blöf’ attı ve “Suriye elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime teslim ederse askeri operasyon önlenebilir” dedi ve ekledi: “Ancak böyle bir şey yapmayacaktır!”

Reuters geçtiği bu haberin altına şu yorumu düştü: “Kerry, Suriye hükümetine ciddi bir öneride bulunmuş gibi görünmüyor”.

Rusya’dan ABD’nin Önerisine Destek

Öğleden sonra ise haber ajansları, Kerry ve dünya kamuoyunun hiç beklemediği bir gelişmeyi “flaş” kodu ile geçtiler. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, “Askeri harekatı engelleyecekse, Suriye kimyasal silahları uluslararası topluma teslim etmeli” dediğini aktardılar.

En ilginç ve şaşırtıcı gelişme ise akşam saatlerinde yaşandı. Yanlış anlamamak, birkaç farklı kaynaktan doğrulatmak için beklendi, ajans bültenleri tekrar tekrar okundu. Doğruydu!

Suriye’den Olumlu Yanıt

Rus devlet haber ajansları, Suriye’nin elindeki kimyasal silahların uluslararası denetime sunulması teklifinde bulunan Rusya’ya Suriye’den olumlu yanıt verildiğini bildirdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da bu planı onayladığını açıkladı.

ABD, Bu Gelişme Üzerine Ne Yapacağını Şaşırdı!

Suriye’den gelen kimyasal silahların uluslararası denetime sunmayı kabul ettiğini açıklaması üzerine, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf,  rejimin söylediklerinin aksini uygulaması nedeniyle Rusya’nın teklifini Esad’ın uygulayacağıyla ilgili “ciddi ve derin şüphelerinin” bulunduğunu söyledi.

Harf, bunun olmasını çok düşük bir ihtimal olarak görmeleri nedeniyle Kerry’nin konuyla ilgili sadece teorik açıdan konuşmuş olabileceğini belirtti.

Senato çoğunluk lideri Harry Reid, Rusya’nın Suriye ile ilgili teklifini değerlendirmek amacıyla Çarşamba günü yapılması beklenen oylamayı erteledi.

‘First Lady’ de Savaşa Karşı!

Barack Obama, PBS ve NBC televizyon kanallarına verdiği mülakatta eşinin Suriye’ye yapılacak askeri bir operasyona karşı olduğunu açıkladı.

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

ABD Başkanı Obama, Rusya’nın Suriye’deki kimyasal silahlarla ilgili teklifinin Birleşmiş Milletler’ de görüşülmesini kabul etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye Krizi’ni görüşmek üzere TSİ 23.00 de acil olarak kapalı oturumla toplanıyor.

Suriye, Kimyasal Silahlarla İlgili Konvansiyonu İmzalayacak

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, El Mayadin televizyonuyla yaptığı özel söyleşide, Esad rejiminin, kimyasal silah cephaneliğini deklare edeceğini ve kimyasal silahlarla ilgili konvansiyonu imzalayacağını açıkladı.

Muallim ayrıca Suriye yönetiminin, kimyasal silahların bulunduğu bölgeleri, Rusya’nın, “diğer ülkelerin” ve BM’nin temsilcilerinin denetimine açacağını da dile getirdi.

“Suriye” Konulu BMGK Toplantısı İptal Edildi

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) eylül ayı dönem başkanı Avustralya’nın BM Daimi Temsilcisi Gary Quinlan, konuya ilişkin talep geri çekildiği için “Suriye” konulu toplantının iptal edildiğini bildirdi.

Quinlan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, toplantı için gelen talebin geri alındığını belirtti.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü de toplantının iptal edildiğini açıkladı. Ancak Quinlan ve BM Genel Sekreterliği, toplantı talebinin hangi ülkeden geldiğini ve kim tarafından geri alındığına ilişkin henüz açıklama yapmadı.

Quinlan, talep üzerine BMGK’nın TSİ 23.00’te toplanacağını duyurmuştu.

Sıcak Gelişmeler, Son Dakika Haberleri FBB’da  

Dünya nefesini tuttu, gelişmeleri yakından izliyor! Amerika’nın oyunu bozulacak mı? Barış rüzgarları esecek mi? Yarın biraz daha netleşir. Canlı takip ediyoruz, gelişmeleri an be an size aktarmayı sürdüreceğiz.