Sümela’daki Freskte Abdullah Gül mü Var?

Sümela’ya giden bir ziyaretçinin gördüğü havariyi Cumhurbaşkanı’na benzetmesi üzerine inceleme başlatıldı. Baştan söyleyelim, bunun bir Zaytung haberi olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Eskilerin deyimiyle, ‘aynıyla vaki’ yani tümüyle gerçek! ...

Sümela’daki Freskte Abdullah Gül mü Var? (22 Ekim 2012)

Sümela’ya giden bir ziyaretçinin gördüğü havariyi Cumhurbaşkanı’na benzetmesi üzerine inceleme başlatıldı.

Baştan söyleyelim, bunun bir Zaytung haberi olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Eskilerin deyimiyle, ‘aynıyla vaki’ yani tümüyle gerçek!

İstanbul’da oturan Fatih Doğan, bir süre önce bir sorunu için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘e mektup yazdı. Yazının altına bir de not düşen ve bir süre önce eşiyle birlikte çıktıkları Karadeniz gezisi sırasında Sümela Manastırı‘na da gittiklerini anlatan Doğan, manastırda Hazreti İsa ve havarilerinin fresklerinin bulunduğunu hatırlatarak, “Bir havari figürü eşimin dikkatini çekti. Bu havaride suretinizin kullanıldığını gördük” iddiasında bulundu.

FRESK İNCELENECEK
Bu not üzerine Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, 18 Eylül 2012 tarih ve 19245 sayılı yazı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan konunun incelenmesini istedi. Bunun üzerine de Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, 16 Ekim 2012 tarihinde Trabzon Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Trabzon Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’ne yazı yazarak konunun mahallinde koordineli olarak incelenmesini ve sonucun hazırlanacak raporla bildirilmesini istedi.

Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi’nin (ABİGEM) açılış töreni için 2009 yılı Ekim ayında Trabzon’a gelen heyetin Sümela Manastırı ziyareti sırasında AB büyükelçileri, manastırın duvarında gördükleri bir freskin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e benzediğini görünce şaşkınlık yaşamış, freskin fotoğrafını çekmişti.

ERTUĞRUL GENÇ: FRESK ORJİNAL
Maçka Belediye Başkanı CHP’li Ertuğrul Genç ise manastırın duvarında bulunan bütün fresklerin orijinal olduğunu belirterek, “Manastır 24 saat koruma altında. Fresklerin zarar görmesi ve üzerinde oynama yapılması mümkün değil” açıklamasında bulunmuştu.