Şu Sosyal Türkler!

Dünyada sosyal medya kullanımında Türkiye’nin ABD’den sonra ikinci sırada geldiği açıklandı.  Twitter kullanımında ise birinciliğe yükseldi. Haziran ayında New York Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma sonucuna göre de, Türkiye sosyal medyayı en iyi kullanan ülke se...

Şu Sosyal Türkler! (11 Kasım 2013)

Dünyada sosyal medya kullanımında Türkiye’nin ABD’den sonra ikinci sırada geldiği açıklandı.  Twitter kullanımında ise birinciliğe yükseldi. Haziran ayında New York Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma sonucuna göre de, Türkiye sosyal medyayı en iyi kullanan ülke seçilmişti.

Türkiye’nin, yapılan araştırmalarda sosyal medya kullanımında Brezilya, Rusya, Endonezya, Hindistan ve İngiltere’yi geride bırakarak ABD’nin ardından ikinci sırada yer aldığı bildirildi. Twitter’da dünya birincisi olan Türkiye, Foursquare’de de ikinci sırada.

AA’nın haberine göre, İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yakın, nüfusu 75 milyonu geçen Türkiye’nin sosyal medya kullanımında ikinciliğe yerleştiğini kaydetti.

İnternetin bu kadar yoğun bir şekilde kullanılmasının, Türkiye’de insanların yeni teknolojiye uyumunu yansıtması açısından önemli bir gösterge olduğunu ifade eden Yakın, Türkiye’de internet kullanımıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması 2013 verilerine göre 16-74 yaş grubundaki tüm bireylerin yüzde 39,5’i interneti hemen her gün veya haftada en az bir defa kullandı. Aynı dönem ve yaş grubunda internet kullanan bireylerin arasında düzenli internet kullanım oranı ise yüzde 91,6 oldu. Financial Times’a göre Türkiye’de internet kullanıcısı sayısı 36 milyonun üzerinde.

NÜFUSUN ÜÇTE BİRİ TWITTER’DA

Webrazzi sitesinin aktardığı bilgilere göre ise Foursquare’da Türkiye, ABD’den sonra dünyada en çok check-in yapılan ikinci ülke. Türkiye böylelikle Brezilya, Rusya, Endonezya, Hindistan ve İngiltere gibi ülkeleri geride bırakmış oldu.

Türkiye’nin internet popülasyonunun yüzde 31,10 u Twitter kullanıyor ve bu rakam da Türkiye’yi Twitter’da dünya birincisi yapıyor. Türkiye’nin Twitter kullanıcı sayısı ise 11 milyon 337 bin 505. Bu arada Türkiye’nin ardından 5 ülke Japonya, Hollanda, Venezuella, Filipinler ve İngiltere sıralanıyor.

Yakın, internette gerek Türkçe gerekse yabancı dilde görsel ve yazılı veri sağlayan, var olan veriyi yöneten ülkelerin, gelecekte dünyada söz sahibi olacağını savunarak, şunları kaydetti:

“Bireylerin, kurumların, devletlerin vitrini artık internet. İnternet üzerinde karşılıklı iletişimle de doğan yapıdan dolayı içeriği yönlendiremediğiniz takdirde güvenliğinizin, ekonominizin zarar görmesi söz konusu. Türkiye’nin internet popülasyonunun yüzde 31,10’u Twitter kullanıyor ve bu rakam da Türkiye’yi Twitter’da dünya birincisi yapıyor. Bu durum, içerik sağlayıcılığı açısında Türkiye’nin gelecekte sözü geçen ülkelerden biri olacağının önemli bir göstergesi.”

DÜNYADA SOSYAL MEDYAYI EN İYİ KULLANAN ÜLKE TÜRKİYE

New York Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, Gezi Parkı olaylarının alevlendiği 31 Mayıs Cuma günü saat 16.00 ile 00.00 arasında gösterilerle ilgili 2 milyon tweet atıldı. Bu doğrultuda, New York Üniversitesi Sosyal Medya ve Siyasi Katılım laboratuvarı, eylemin yoğunlaştığı günlerde Türkiye’nin Twitter haritasını çıkardı.

Türklerin sosyal medya kullanımının, benzer olaylarda diğer ülke yurttaşlarının sosyal medya faaliyetlerine kıyasla da yüksek olduğu ifade edildi. Türklerin gösterilerle ilgili Twitter kullanımının “olağanüstü” ve “benzersiz” olduğu belirtilen raporda, atılan tweet’lerin yüzde 90′ının Türkiye kaynaklı olduğuna yer verildi.

Sosyal medya kullanımının bu kadar yaygın olmasının nedenini  de, Türk medyasının olayları aktarmaktaki eksikliğine bağlayan araştırmacılar, bazı yayın organlarına yapılan baskı ve şikayetlere de değindi.