Star Medya Grubu, Enerji Devi Socar’a Satılıyor

Rixos otellerinin patronu ve Star Medya Grubu’nun ortağı Fettah Tamince, Socar ile satış için masaya oturduklarını söyledi Rixos otellerinin patronu ve Star Medya Grubu’nun ortağı Fettah Tamince, The Wall Street Journal Türkiye’ye Petkim’in sahibi Socar ile Star Me...

Star Medya Grubu, Enerji Devi Socar’a Satılıyor (11 Nisan 2013)

Rixos otellerinin patronu ve Star Medya Grubu’nun ortağı Fettah Tamince, Socar ile satış için masaya oturduklarını söyledi

Rixos otellerinin patronu ve Star Medya Grubu’nun ortağı Fettah Tamince, The Wall Street Journal Türkiye’ye Petkim’in sahibi Socar ile Star Medya Grubu’nun satışı için masaya oturduklarını açıkladı. Henüz görüşme aşamasında olduklarını ve satış konusunda kesin bir anlaşma olmadığını belirten Tamince, “Kesinleşen bir bilgi olduğu takdirde biz gerekli açıklamayı yapacağız” dedi. İki grup anlaşırsa, doğalgaz dağıtım alanındaki ortaklıklarını medya sektörüne de taşımış olacak.

SOCAR ‘REKABET’İ BEKLİYOR

Socar, konu hakkında bir açıklama yapmazken, buna gerekçe olarak da Rekabet Kurumu onay sürecini gösteriyor.

Star Medya Grubu bünyesinde Star Gazetesi’ni ve Kanal 24 Televizyonu’nu barındırıyor. Fettah Tamince 2009 yılından bu yana Star Medya Grubu’nun ortağı. Tamince’nin Star Medya Grubu’ndaki diğer ortağı ise eski milletvekili Tevhit Karakaya. Tamince, Star hisselerini 2009 yılında, Ethem Sancak’tan devralmıştı. Sancak, bu hisse devriyle medya patronluğuna veda etmişti.

AK PARTİ İLE BİRLİKTE PARLAYAN STAR!

Uzan grubuna ait İmar Bankası ve Adabank ile birlikte el konularak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yönetimine geçen Star gazetesini, Kıbrıslı işadamı Ali Özmen Sefa ile ortak olan, gençlik yıllarında Maocu görüşleriyle bilinen ve halen Başbakan Tayyip Erdoğan’a en yakın işadamlarından olan Hedef Alliance ve Hedef Ecza Deposu’nun sahibi Ethem Sancak tarafından 10 milyon dolara satın alındı. Sancak, gerçek fiyatın 8,5 milyon dolar olduğunu, ancak dönemin TMSF Başkanı Ahmet Ertürk’ün “Arkadaşları aldı” demesinler diye rakamı 10 milyon dolara çektiğini, çok zarar ettiklerini açıkladı. Medyaya “Seviyorum bu adamı, sevdalıyım” dediği Tayyip Erdoğan’ın misyonunu desteklemek için girdiğini açıklayan Ethem Sancak Kanal 24′ü de kurarak gruba kattı.

Ethem Sancak, daha sonra grubun yüzde 49′luk hissesini Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince’ye satarak medyada küçüldü. Medya patronluğu yaklaşık üç yıl süren Sancak’ın daha sonra “Misyonumu tamamladım” diyerek sattığı Star Medya Yayıncılık’ın diğer hisselerini yaklaşık iki yıl önce kapatılan Fazilet Partisi ve Ak Parti’den Erzincan Milletvekili olarak parlamentoya giren ve bir dönem Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda da görev alan Tevhid Karakaya aldı.

SOCAR TURKEY MEDIA AZERBAYCAN’DA ATV’Yİ SATIN ALDI

Yeni kurulan medya şirketinin Socar Turkey Medya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev. Şirketin tek sahibi ise Azerbeycan devlerine sahip olan Socar Turkey Enerji. Socar medyada bugün bir atılım yaptı. Grup Azerbaycan’ın devlet kanalı “Azad Azerbaycan”ı satın aldı. Kanalın kısa adı “ATV”. Socar, Azerbaycan’daki bu kanalın ismini “CBC” (Caspian Broadcasting Company) olarak değiştirmeyi planlıyor.

Bu arada Socar’ın Türkiye’de geçtiğimiz hafta kurduğu bir şirket daha var. Şirketin ismi Azoil, iş konusu ise mağazalarda benzin, mazot, dizel, biodizel, LPG, CNG perakende ticareti yapmak. Yani aslında akaryakıt istasyonları açmak. Şirket Ocak ayında EPDK’dan aldığı akaryakıt dağıtım lisansının ardından Gürmen Grubu’nun Başkanı Remzi Gür ile akaryakıt dağıtım alanında ortak çalışacağı 3 şirket kurmuştu.

SIRADA AKARYAKIT İSTASYONLARI VAR

Türkiye’deki faaliyetlerine 2008 yılı Mayıs ayında başlayan Socar’ın yine Türkiye’de agresif bir büyüme içinde olmak istediği biliniyor. Şirketin hedefleri içinde beş yıl içinde 15 milyar dolar ciro ile Türkiye’nin üç büyük holdinginden biri olmak var. Ayrıca Socar’ın 2023 hedefi ise yılına kadar Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu’nu tamamlayarak Türkiye’nin en büyük üretim gücü haline gelmek var.