Sosyal Medyanın Yeni Eğlencesi: Jelly

Tam da Türkçe’deki ‘hap yap, para kap’ deyiminin karşılığı! Gerçekten de uygulama geliştiriciler artık ne yapacaklarını şaşırdılar… Twitter’ın kurucusu Biz Stone’un başında bulunduğu 8 kişilik bir ekibin geliştirdiği Jelly uygulaması, çok ilginç olmamas...

Sosyal Medyanın Yeni Eğlencesi: Jelly (8 Ocak 2014)

Tam da Türkçe’deki ‘hap yap, para kap’ deyiminin karşılığı! Gerçekten de uygulama geliştiriciler artık ne yapacaklarını şaşırdılar…

Twitter’ın kurucusu Biz Stone’un başında bulunduğu 8 kişilik bir ekibin geliştirdiği Jelly uygulaması, çok ilginç olmamasına karşın çok ilgi görmüş! Çok da ayrıntılı olmayan bu uygulama için, artık niçin gerekmişse, üzerinde uzun süre çalışılmış.

Ücretsiz olarak hem Android hem de iOS platformuna indirilebilen uygulama aslında bir tür soru-yanıt platformu olarak da tanımlanabilir. Diğer uygulamalara kıyasla en büyük farkı ise fotoğraf kullanılarak soruların sorulması.

Kullanıcılar önce bir detay fotoğrafı çekiyor ve çektikleri fotoğraftaki bir objenin ne anlama geldiğini soruyor. Dünya genelinde ise kullanıcılar fotoğrafı görüp size yanıt vermeye çalışıyor. Bu da kullanıcıların soru sorarken uzun uzun sorusunu tanımlama yerine doğrudan fotoğrafla sorusunu net bir şekilde sorabilmesini sağlıyor.

Aynı şekilde soruları yanıtlamak isterseniz de sorular anında ekranınıza geliyor. Seçtiklerinizi yanıtlayıp ‘Answer’ butonuna tıklamak dışında, yanıtı pas geçip diğer soruya bakabilme şansınız da var.

Henüz çok yeni bir uygulama olmasına karşın, pek çok soruya 20 – 30 yanıt verilmiş olması da uygulama açısından ilginç bir veri. Twitter’daki deneyimini, uzun süre üzerinde çalıştıkları Jelly’e aktardığını söyleyen Biz Stone bakalım bu projede ne kadar başarılı olabilecek?