Sosyal Medyada Yepyeni Bir Dönem Başlıyor

Facebook’ta ‘Anlamsal Arama’ Dönemi Başladı. Bu akşam tanıtılan yeni ‘sosyal ağ araması’ özelliği ile ilgili tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz Facebook’un günlerdir merakla beklenen yeni özelliği, şirketin kurucu CEO’su Mark Zuckerberg tarafından TSİ 20.15 te, F...

Sosyal Medyada Yepyeni Bir Dönem Başlıyor (15 Ocak 2013)

Facebook’ta ‘Anlamsal Arama’ Dönemi Başladı. Bu akşam tanıtılan yeni ‘sosyal ağ araması’ özelliği ile ilgili tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz

Facebook’un günlerdir merakla beklenen yeni özelliği, şirketin kurucu CEO’su Mark Zuckerberg tarafından TSİ 20.15 te, Facebook’un Kaliforniya Palo Alto Menlo Park’taki merkezinde tanıtıldı.

Daha önce teknoloji kulislerine sızan bilgilerde, Facebook’un kendi akıllı telefonunu ya da kendi arama motorunu tanıtması bekleniyordu. İkinci olasılık kısmen doğru çıktı ve Facebook ‘Graph Search’ adıyla yeni bir ‘sosyal ağ araması’ özelliğini hizmete sundu.

Sunulan bu yeni özellik, aslında tam da bir ‘semantik web’ özelliği. İnternetteki aramaların anlamsal boyut kazanacağı çok önceden öngörülmüş ve Google’ da çok az da olsa bu kuraldan yararlanmaya başlamıştı. Ancak sistem henüz komutlar üzerinden çalıştığı için tam olarak bu işlevselliği yerine getirmiyordu.

Google’a rakip mi olacak?

Facebook’un bu akşam tanıttığı ‘Sosyal Ağ Araması’  sayesinde, 1 milyarı aşan üyenin, 240 milyar fotoğrafın ve 1 trilyondan çok bağlantının yer aldığı dünyanın en büyük veri tabanında, bu bağlantıların arasında daha ‘anlamlı’ gezinmek mümkün olabilecek. Kullanıcılar, aradıkları kendileri için gereken verilere daha hızlı ve kolay ulaşabilecekler. Ayrıca, bu yeni arama özelliği kesin ilgili verilere ulaşılabilmesi için alt kategori seçeneklerini de birlikte sunuyor.

Örneğin, ‘Sosyal Ağ Araması’ ile ‘arkadaşlarımın arkadaşları arasında Bursa’da yaşayanları bul’ şeklinde bir arama gerçekleştirdiğinizde, hemen arkadaşlarınızın arkadaşları arasında Bursa’da yaşayanlar gösterilecek. Aynı şekilde ‘X restaurant konusunda düşünceler’, ‘Y Hotel’de daha önce kalanlar’, ‘Z sağlık kuruluşunda daha önce tedavi olanlar’ , ‘ Q filmini izleyenler’ gibi sorgularla, diğer kullanıcıların daha önceki olumlu – olumsuz kişisel deneyim bilgilerine ulaşılabilecek.

Mark Zuckerberg’in yine siyah eşofmanlarıyla bizzat tanıttığı bu özellikte en çok vurgulanan olgu ise, ‘Web’ arama ile ‘Grafik’ aramanın birbirine karıştırılmaması, çok farklı şeyler olduğuydu. ‘Web arama’ anahtar kelimelerle eşleşen mümkün olan en iyi sonuçları sağlarken, ‘Grafik arama’, Facebook’taki ortak yerler, fotoğraflar, insanlar ve diğer içerikler arasında arama yapıyor. Örnek olarak, ‘arkadaşlarımın arasında hangileri CM101MMXI FUNDAMENTALS’i beğenmiş’ diye arama yaparsanız Sosyal Ağ Araması bunu size gösterecek.

Google’un tahtını sarsacak

Facebook’un bu yeni özellikle birlikte önümüzdeki günlerde gelir modeli olarak ücretli kurumsal üyelik ve yeni reklam – tanıtım seçenekleri sunacağını da şimdiden söyleyebiliriz. Şikayetvar.com gibi sitelerin önemli işlevselliği ve marka imajı üzerindeki etkileri düşünüldüğünde, 1 milyarı aşkın kullanıcılı Facebook’un nasıl bir reklam okyanusa açılmakta olduğunu görebilirsiniz.

Sosyal Ağ Araması şimdilik limitli beta versiyonuyla İngilizce olarak açıldı. Siz de  buraya tıkladıktan sonra alttaki ‘Bekleme Listesine Katıl’a basarak bu özelliği ilk kullanan kullanıcılar arasında yer alabilirsin. Ayrıca bu özellik ile ilgili birçok bilgiye de ulaşabilirsin.

GÜNCELLEME / Facebook yeni bir tanıtım daha yayınladı