Sosyal Medya, Markalara Ne Kazandırıyor

►Siz hâlâ sosyal medyada değilseniz; en azından burada markanız ve ürünleriniz hakkında çok şeyin yazılıp, konuşulduğunu bilmelisiniz. ►Sosyal medyada yer alarak, markanız / ürünleriniz – hizmetleriniz hakkında söylenenleri anında ve doğrudan öğrenerek, kendilerine y...

Sosyal Medya, Markalara Ne Kazandırıyor (31 Ekim 2012)

►Siz hâlâ sosyal medyada değilseniz; en azından burada markanız ve ürünleriniz hakkında çok şeyin yazılıp, konuşulduğunu bilmelisiniz.

►Sosyal medyada yer alarak, markanız / ürünleriniz – hizmetleriniz hakkında söylenenleri anında ve doğrudan öğrenerek, kendilerine yanıt verebilir, hedef kitlenizle yakın ilişkiler kurabilirsiniz.

►Televizyon, gazete gibi geleneksel medyadan çok farklı olarak, ‘niş’ alıcılarınıza her yeni projeniz, ürünleriniz – hizmetleriniz için doğrudan ve ayrı ayrı ulaşma olanağı sağlar.

►Hedef kitleniz ve müşterilerinizle daha güçlü ve etkileşimli bağlar kurabilirsiniz.

►Potansiyel alıcılar, size 7/24 ve her yerden online ulaşmaya başladıklarında markanız hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olacaklar ve eğer sormak istedikleri olursa da anında iletişime geçebileceklerdir. Böylece pazarlama ve satış gücünüz artacaktır.

►Üstelik de, bu geleneksel medyaya ödediğiniz büyük reklam bütçelerinin çok az bir miktarıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz.

►Geleneksel medyada hiçbir zaman mümkün olmayan ‘etkileşimli’ pazarlama olanaklarından yararlanacaksınız.

 

►Yine geleneksel medyaya göre çok daha hızlı ve kolay geri dönüş alıp, ölçümleme yapabileceksiniz.

 

►Güncelleme kolaylığı ve erişim hızı nedeniyle, elinizin altında size ait olan son derece dinamik bir medyaya sahip olacaksınız.

 

►Sosyal medyadaki varlığınız, firmanızın ve projelerinizin sosyo-kültürel değerlerini oluşturmada önemli bir etken olacaktır. Bu da doğrudan firmanızın ve ürün / hizmetlerinizin marka bilinirliği ile büyümesine yansıyacaktır.

 

►Sosyal medyada uygulayacağınız pazarlama ve reklam yöntemleri, sonuç odaklı “farkındalık” yaratma açısından, geleneksel medyaya göre daha avantajlı konumda olacaklardır.

 

►Sosyal medyanın en önemli özelliği olan ‘paylaşım’dan yararlanarak, markanız ve kampanyalarınızla ilgili haberlerinizin bir anda dalga dalga yayıldığını göreceksiniz.

►Takipçilerimizle paylaştığımız bilgi ve haberlerden beğendiklerini, onlar da profillerinde kendi arkadaşlarıyla paylaşacaklar. Böylece görülme – okunma oranı, hiçbir medyada olmadığı kadar yüksek olacak.

►Ayrıca yine hiçbir medyada olmadığı kadar da ‘geri dönüş’ alacaksınız. Çünkü, reklama bağımlı geleneksel medyaya göre, birbirlerine daha çok güvenip inanan insanlar, firma ve projelerinizi de ‘arkadaşı’ gibi görmeye başlayacaktır.

►Kurumsal web sitenizin içerik yapısı ile tam olarak benzeşmeyen eğlenceli, viral, provokotif pazarlama etkinliklerinizi duyurabilirsiniz. Bu anlamda sosyal medya sizin sempatik yüzünüz olacaktır.

►Geleneksel medyada, zorunlu olarak genel kitleye hitap eden makro pazarlama yerine; sosyal medyada “niş” (özel bir kitle için odaklanmış pazarlama), “kişiye özel” (targets) ve anında doyum önerileri içeren mikro pazarlama stratejilerini kullanabilirsiniz.

►Potansiyel alıcılarla birebir iletişim kurma olanağı yakalanarak, kendilerini özel hissetmeleri sağlayabilir ve böylece bir gönül bağı oluşturabilirsiniz.