Sosyal Medya Hastalıkları

Sosyal medya hayatımıza, hatta dünyaya renk katmış olabilir. Ancak her gülün bir dikeni vardır. Twitter, Facebook gibi sosyal medya site ve uygulamalarının dikeni ise “sosyal medya hastalıklarıdır”… Hadi itiraf et! Sen de onlardan birisin!.. Peki ama hangisisin? Bip bi...

Sosyal Medya Hastalıkları (12 Ekim 2012)

Sosyal medya hayatımıza, hatta dünyaya renk katmış olabilir. Ancak her gülün bir dikeni vardır. Twitter, Facebook gibi sosyal medya site ve uygulamalarının dikeni ise “sosyal medya hastalıklarıdır”… Hadi itiraf et! Sen de onlardan birisin!.. Peki ama hangisisin?

Bip bip düşkünlüğü

Bu hastalığa yakalanan kişiler telefonlarının sesli uyarı sistemlerini ne olursa, ne zaman olursa olsun “beni sesli olarak uyar” seçeneğinde tutarlar. Semptomları: Bu kişilerin telefonlarından her zaman bip, dıt, zzz gibi sesler çıkar. Retweet’lenen her tweet’lerinde, paylaşımlarda, yorumlarda telefonları öter.

Sosyal guru

Kartvizitlerinde kendilerini “Sosyal Medya Gurusu” olarak ilan ederler. Bugünlerde herkes sosyal medya gurusu maşallah. Bu yüzden semptom falan aramaya gerek yok.

Kelime yaratıcısı

Bu tür kişiler konuşmalarında sosyal medya sitelerinin isimlerini cümlenin öğeleri arasında sık sık kullanırlar. Bu tür sosyal medya hastaları için yapılacak pek bir şey yoktur. Sosyal kredibiliteleri yerlerdedir.

Sesli harf yoksunluğu

Bu tür sosyal medya kişilikleri, olabilecek tüm sesli harfleri mesajlarından çıkarırlar. Aslında nedeni açıktır: 140 karakter sınırı. Onlar için gramer diye bir şey yoktur. Öyle ki bu yoksunluklarını her alanda (e-mail,blog vs.) sergilerler.

Bloguma bak hastalığı

Her sorulan soruya “O konu hakkında yazdığım blogu okumalısın” şeklinde cevap verilirler. Sosyal ilişkilerinde sürekli olarak etrafındaki insanları bloglarına davet etme hevesindedirler. Hiçbir sorunun cevabını alamazsın, tek çaren bloğuna bakmaktır.

Skor peşindekiler

Düzenli olarak sosyal-skor sitelerinde profillerinin etkisini ölçerler. Tek amaçları yayınladıkları içeriklerin diğerlerinden daha faydalı olduğunu kanıtlamaktır.

Check-in hastalığı

Her gittikleri yerde “Ben burdayım, ben şurdayım, ben ordayım” diye check-in yaparlar ve sosyal medyadan lokasyonlarını ilan ederler. Bu yüzden sürekli rozet peşindedirler ve kahvecide, pilates sınıfında, orada, buradadırlar.

Beğenici

Like butonuyla duygusal bir yakınlık kurarlar. Amaçları gelen gönderileri ilk beğenen olmaktır. İki saniyeden kısa sürede beğenebilirler.

Kontrol hastalığı

Her iki dakikada bir telefonlarını kontrol ederler. Instagram’a yüklediği fotoğrafı kaç kişi beğenmiş diye merak ve endişe içindedir. Bu tür sosyal medya hastalarının artık arkadaşlarıyla şöyle bir oturup akşam yemeği yeme şansı kalmamıştır. Çoğunlukla araç kullanırken cep telefonlarıyla uğraştıklarından sürekli trafik cezası yerler.

Tahammülsüzler

Sosyal medya sitelerindeki en ufak bir arıza, haklarında yapılmış olumsuz bir yorum karşısında çıldırırlar. Hayatlarının bir iki saatini bu şekilde geçirirler. Hiçbir şeyden memnun olamazlar.

Sercan Tezcanoğlu / Cnnturk.com