Sosyal Marka Olmanın 8 Kuralı

Ekonomist dergisinin İngiliz Araştırma Şirketi Brandwatch ile birlikte hazırladığı Sosyal Marka 100 araştırması sonuçlarını geçen hafta yayınlamıştık. Bu kez de, Brandwatch Araştırma Şirketi’nin CEO’su Giles Palmer’in ‘sosyal marka’ olabilmek için yapılması gereken...

Sosyal Marka Olmanın 8 Kuralı (12 Temmuz 2013)

Ekonomist dergisinin İngiliz Araştırma Şirketi Brandwatch ile birlikte hazırladığı Sosyal Marka 100 araştırması sonuçlarını geçen hafta yayınlamıştık. Bu kez de, Brandwatch Araştırma Şirketi’nin CEO’su Giles Palmer’in ‘sosyal marka’ olabilmek için yapılması gerekenler konusundaki görüşlerini aktarıyoruz.

1. İşinin tüm alanları sosyal olmayı içermeli

İş yapısı, farklı bilgilere olanak tanımak için internet toplu olarak tüm doğru alanlara adapte edilmeli. Bu müşteriden ürün geliştirme departmanına kadar yapılmalı.

2. Hedeflerini tanımla

Sosyal medyadaki mücadeleye atılmadan önce bu alandaki hedefler iyi belirlenmeli. Şirket kendine şunları sormalı: Neye ulaşmaya çalışıyorum? Neye ulaşacağımı nasıl öğrenebilirim? Bu ne kadar zaman alacak? Hangi kaynaklara ihtiyacım var?

3. Dinlemeye başla

İyi dinlemelisin. Dinlemek, sosyal medya dünyasında marka için en önemli göstergelerden biridir. Bu senin nasıl ve neyin dinleyiciler için daha önemli olduğunu anlamana yardımcı olur. Ayrıca markan için ne düşündüklerini ve neden böyle düşündüklerini de anlarsın.

4. Alanını genişlet

Dinleme sürecine başladığın zaman, en iyisi sosyal medyanın bütün çeşitlerine geniş olarak bakmaktır. Böylece bulduğun anahtar kaynaklarda odağını sınırlar, seni destekleyecek konulara yönelirsin.

5. Hissedarlarını kullan

Eğer sosyal medya bilgilerini bütün işindekilerle paylaşırsan departmanın başında çalışacak kişiyi atamak bir anlam ifade eder. Bu kişi, bilgi akışını temin eder ve takımındaki ilgili kişilerle birlikte zamanında ve uygun şekilde aksiyon alabilir.

6. İlgili ve uyumlu ol

İlgili olmak sosyal medyada markan için en önemli yönlerden biridir. Müşterilerinle internetten bağlantı kurarken eğer şeffafsan, bilgi veriyorsan, eğitiyorsan ve değer ekliyorsan doğru yoldasın.

7. Her zaman ölçümle

Ölçümlemek için sosyal medyadaki yolculuk sürecinde birçok yol var. Twitter takipçileri, dönüşüme rehberlik etme, bağlantı istatistikleri bunları içeriyor. Bunlar doğru yere konumlanmak ve seçim yapmak için sana yardımcı olacak.

8. Atik ol

Sosyal medya görünümü hızla değişiyor. Gelecek gelişmeleri ölçümlemek ve ihtiyaçlarını belirlemek önemli. Bu yolla kontrol ettiğin datalara cevap verebilirsin.

Kaynak: Ekonomist