Kremlin Daktiloya Geri Döndü!

Rusya’da Kremlin’in güvenliğinden sorumlu istihbarat kurumu FSO, olası bilgi sızıntılarını engellemek için daktilo satın almaya karar verdi. Kremlin yetkililerinin, Wikileaks internet sitesi ve eski CIA çalışanı Edward Snowden’ın, son dönemlerde Amerika Birleşik De...

Kremlin Daktiloya Geri Döndü! (12 Temmuz 2013)

Rusya’da Kremlin’in güvenliğinden sorumlu istihbarat kurumu FSO, olası bilgi sızıntılarını engellemek için daktilo satın almaya karar verdi.

Kremlin yetkililerinin, Wikileaks internet sitesi ve eski CIA çalışanı Edward Snowden’ın, son dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri’ne ait gizli bilgileri sızdırması ardından bu kararı aldığı bildiriliyor.

FSO’nun alım-satım birimi, internet sitesi üzerinden yaklaşık 30 bin TL değerinde elektrikli daktilo siparişi verdi.

FSO, daktilolara neden ihtiyaç duyulduğu konusunda resmi bir açıklama yapmadı.

Ancak istihbarat kurumuna yakın bir kaynak, Rusya’nın Izvestiya gazetesine yaptığı açıklamada, dijital ortamda saklanan bilgilerden endişe duyulduğunu ve istihbarat kurumunun olası bilgi sızdırma girişimlerini engellemek için bu yönde bir karar aldığını söyledi.

Gazeteye bilgi veren bu kaynak, “Wikileaks’in yayınladığı belgeler, Edward Snowden’in ifşaatları, 2009 yılında Londra’daki G20 toplantısında Dimitry Medvedev’in gizlice dinlendiği yolundaki haberlerin ardından, evrakları kağıda yazılmış olarak saklama ve dosyalama uygulamasının genişletilmesine karar verildi” dedi.

Yine aynı kaynak, evrakları daktiloyla yazma uygulamasının, Savunma Bakanlığında ve diğer bazı devlet kurumlarında bilgi notları ve gizli yazışmalar için kullanıldığını, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin için hazırlanan bazı raporların da daktiloyla yazıldığını belirtti.

Izvestiya gazetesi, bilgisayar yazıcılarının aksine, her daktilonun kendine özgü yazı karakteri ve özellikleri bulunduğunu, her evrağın hangi daktiloda yazıldığını takip etmenin de mümkün olduğunu yazdı.

Eski CIA çalışanı Snowden, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) çok geniş kapsamlı gizli dinleme ve izleme yaptığını ifşa ettikten sonra Hong Kong’a kaçmıştı.

Snowden’ın halen Moskova Havaalanında, pek çok ülkeye yaptığı siyasi iltica talebinin sonuçlanmasını beklediği tahmin ediliyor. Snowden’ın başvurduğu ülkelerden Venezuela, eski ajana olumlu yanıt verdi ve Snowden’ın da bu teklifi kabul ettiği belirtiliyor.

2010 yılında Wikileaks internet sitesi, aralarında Irak ve Afganistan savaşlarına ait yazışmaların da olduğu Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’na ait yüz binlerce gizli belgeyi yayınlamıştı.

BBC Türkçe