Sosyal Ağların Vergi Alerjisi!

Dünyada kullanıcı sayıları milyarlarca kişiye ulaşan ve buna bağlı olarak büyük oranlarda reklam geliri elde eden teknoloji şirketleri vergi vermekten kaçınıyorlar Google News sorumlusu Richard Gingras, İspanyol hükümetinin çıkardığı yeni telif ...

Sosyal Ağların Vergi Alerjisi! (11 Aralık 2014)

Dünyada kullanıcı sayıları milyarlarca kişiye ulaşan ve buna bağlı olarak büyük oranlarda reklam geliri elde eden teknoloji şirketleri vergi vermekten kaçınıyorlar

Google News sorumlusu Richard Gingras, İspanyol hükümetinin çıkardığı yeni telif yasasına göre ülke topraklarında yayınlanan küçük büyük gözetmeksizin her yayın için vergi ödemek zorunda olduklarına dikkat çekerek, "Google News İspanya’yı şimdilik kapatmak zorundayız" dedi.

İspanyol hükümetinin geçtiğimiz günlerde yasallaştırdığı ve 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Telif Hakkı yasasına göre Google arama motoru link verdiği siteler için İspanya’ya vergi ödemek zorunda kalacak. Bu karara karşı çıkan ve yıllarca vergi ödemeden İspanya’dan milyonlarca Euro para kazanan Google yönetimi bir açıklama yaparak haber sevisinin İspanya’da kapatıldığını duyurdu.

Sadece Google değil Facebook, Twitter gibi sosyal medya ve teknoloji şirketlerinin çoğu gelir elde ettikleri ülkelere vergi ödemekten kaçınıyorlar.

FACEBOOK

Facebook'u 35 milyon üyesiyle en çok kullanan 7. ülke olan Türkiye, sosyal ağ üzerinden elde edilen reklam ve pazarlama gelirlerine karşın, bu işten vergi geliri elde edemiyor. Türkiye'de resmi bir ofisi bulunmayan Facebook, iletişim faaliyetlerini İngiltere, diğer faaliyetlerini ise İrlanda’dan yönetiyor.

Avrupa'da kurumlar vergisinin 'en cazip' olduğu ülke olan İrlanda’nın bu özelliğine teknoloji alanında sağlanan ekstra vergi avantajları eklenince Facebook da Google, Twitter, Apple, Linkedin gibi Avrupa merkez ofisi olarak İrlanda’nın Dublin kentine yerleşenler arasına giriyor. Böylece Facebook, kullanıcı sayısı ve online geçirilen sürede zirveye oynayan Türkiye gibi ülkelerde faaliyeti olmasına karşın, vergi ödemiyor. Ayrıca sosyal ağ, kendini bir garaj şirketinden dünya devi haline getiren kullanıcısına da “beğen” tuşuna basmanın dışında bir gelir alternatifi sunmamış oluyor.

TWITTER

eMarketer'ın yayınladığı raporlara göre, bu yıl reklam gelirlerinin 1 milyar doları aşması beklenilen Twitter’da vergi ödemekten kaçınıyor. Reklam gelirlerinin kayıtlarını, faturanın kesildiği yer üzerinden göstererek, faaliyette bulunduğu bazı ülkelerde vergi ödemiyor.

ABD hariç 14 ülkede ofisi bulunan Twitter, reklam gelirlerinin kayıtlarını, faturanın kesildiği yer üzerinden göstererek, faaliyette bulunduğu bazı ülkelerde vergi ödememiş oluyor.

Twitter'ın, İrlanda'nın başkenti Dublin'deki ofisini, diğer ülkelere reklam faturalama amacıyla kullandığı iddia ediliyor.

Dublin, iş, finans ve teknoloji sektöründeki uluslararası şirketlere ev sahipliği yapması nedeniyle "Avrupa'nın Silikon Vadisi" olarak niteleniyor. İrlanda'da kurumlar vergisinin, İngiltere'ye göre daha düşük olması nedeniyle çoğu şirket merkezini bu ülkede kuruyor.

Şirket, reklam gelirlerinin kayıtlarını, kullanıcılarının bulunduğu bölgeye değil, faturanın kesildiği yer üzerinden gösteriyor. Twitter, böylece faaliyet gösterdiği bazı ülkelerde vergi ödememiş oluyor.

Geçtiğimiz 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sürecinde, ‘içerik kaldırma ve bazı hesapları kapatma’ taleplerine olumsuz yanıt vermesi nedeniyle Türkiye’de bir ara kapatılan Twitter’ı, o dönemde hükümet yetkilileri büro açmadığı için eleştirmişler ve vergi vermemekle suçlamışlardı. Twitter’ın Türkiye’den her yıl yaklaşık 40 milyon dolar reklam geliri elde ettiği ve yılda 7,5 milyon dolarlık vergi kaçırdığı iddia edilmişti.