Sosyal Ağların 2015 Karneleri

Başta Pinterest olmak üzere tüm sosyal ağlar kullanıcı sayılarını arttırırken en popüleri olan Facebook kullanıcılarının yüzde 9’unu kaybetti. Genç üyelerin hızla terk ettiği Facebook'un kullanıcılarının artık yarısından fazlasını ya...

Sosyal Ağların 2015 Karneleri (4 Şubat 2015)

Başta Pinterest olmak üzere tüm sosyal ağlar kullanıcı sayılarını arttırırken en popüleri olan Facebook kullanıcılarının yüzde 9’unu kaybetti. Genç üyelerin hızla terk ettiği Facebook'un kullanıcılarının artık yarısından fazlasını yaşlılar oluşturuyor.

27 Ocak'ta Instagram ile birlikte yaklaşık bir buçuk saat boyunca tüm dünyadan erişilememesi ‘flaş haber olan’ sosyal medya devi Facebook, şaşırtıcı biçimde 2014 yılında sosyal medya platformları arasında kullanım oranı düşen tek site oldu.

Diğer platformlardaki artışa rağmen Çin dışında internet kullanıcılarının yüzde 81’inin hesabının bulunduğu Facebook’taki bu düşüş dikkat çekti.

Global Web Index’in araştırmasının Statista tarafından grafiğe dönüştürülen ve Independent’te yer alan habere göre, bir önceki yıla bakıldığında 2014’te kullanıcı sayısını sadece yüzde 1 artırabilen Facebook, aktif kullanıcı sayısında ise yüzde 9 düşüş yaşandı.

Pinterest Ve Tumblr Sıçrama Yaptı

Öte yandan araştırma, Pinterest’in üye sayısını yüzde 54, aktif kullanıcı sayısını ise yüzde 97 oranında artırarak 2014’ün en başarılı site olduğunu gösterdi. Diğer dikkat çekici çıkışı ise yüzde 35 kullanıcı artışı ve yüzde 95 aktif kullanım artışıyla Tumblr gerçekleştirdi.

Snapchat 2014’ün yüzde 54 ile en hızlı büyüyen uygulaması olurken, YouTube ise 16-64 yaş arası internet kullanıcılarının yüzde 82’sinin ziyaret ettiği site oldu.

Facebook ise Youtube’un gerisinde kalarak aktif internet kullanıcılarının yüzde 73’ü tarafından ziyaret edildi.

Sosyal Ağ Kullanıcılarının Yaş Dağılımları

Amerika’da Pew Araştırma Merkezi'nin anketine göre, genç kullanıcılarını hızla kaybetmekte olan sosyal medya devi Facebook’un aktif kullanıcılarının yüzde 56’sını artık 65 yaş ve üzeri kişiler oluşturuyor.

Önümüzdeki günlerde Facebook’ta bir arkadaşınızın dedesi ya da nenesinden arkadaşlık isteği alırsanız sakın şaşırmayın!

Görsel paylaşım sitesi Instagram ise şimdilik en genç kullanıcıya sahip sosyal ağ konumunda bulunuyor. Ancak rapora göre Instagram’da da kullanıcı yaş ortalaması yükseldikçe aktif kullanım oranı azalıyor.

Tahmin edilebileceği gibi sosyal ağlar arasında kullanıcı yaş ortalaması en yüksek olanı iş yaşamı ve kariyer sitesi Linkedln.