Sosyal Ağlarda Ne Tür İçerikler Paylaşılıyor?

2014 yılının son çeyrek verilerine göre sosyal ağ kullanıcılarının paylaştıkları içerikler belirlendi Facebook en büyük ve en geniş kapsamlı genel sosyal medya platformu olma özelliğini koruyor. Diğer sosyal ağlar ise daha çok özel ilgi a...

Sosyal Ağlarda Ne Tür İçerikler Paylaşılıyor? (10 Şubat 2015)

2014 yılının son çeyrek verilerine göre sosyal ağ kullanıcılarının paylaştıkları içerikler belirlendi

Facebook en büyük ve en geniş kapsamlı genel sosyal medya platformu olma özelliğini koruyor. Diğer sosyal ağlar ise daha çok özel ilgi alanlarına hitap ediyorlar. 2014 yılında içerik çeşitliliği ve paylaşım bakımından Twitter’da düşüş yaşanırken Facebook da ise tam tersine artış oldu.

Sosyal medyada paylaşım eklentisi ShareThis’in araştırmasına göre, tüm sosyal ağ içeriklerinin yüzde 81’i Facebook’ta paylaşılıyor. Facebook bu konuda açık ara ile lider durumda. Facebook’u yüzde 7 ile Pinterest ve yüzde 6 ile de Twitter takip ediyor.

Facebook’un geniş içerik hacmi ile ilgili bu rakipsiz birinciliği, yükselen mobil kullanım oranından da kaynaklanıyor olabilir.  Facebook üzerinden yapılan mobil paylaşımların yüzde 51,9’u akıllı telefonlarla gerçekleştirilirken yüzde 14,5 ise tabletlerle yapılıyor.

Raporda, en çok paylaşımın yapıldığı Facebook, Twitter ve Pinterest’teki içerikler karşılaştırmalı olarak 9 ana kategoride incelendi. Sonuçlarını aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.