Sosyal Ağlarda Kimler, Nerede Kulağınızı Çınlatıyor? Kendi Kişisel Monitoringinizi Oluşturun!

34 milyon Facebook, 10 milyon Twitter hesabı bulunan Türkiye’de internet kullanıcıları ayda ortalama 31 saatini online ortamda geçiriyor. Bu süre ortalama bir Avrupalı’dan 5 saat daha fazla. Hal böyle olunca online ortamda hakkınızda yazılıp çizilenler de en çok merak edilen konul...

Sosyal Ağlarda Kimler, Nerede Kulağınızı Çınlatıyor? Kendi Kişisel Monitoringinizi Oluşturun! (8 Nisan 2013)

34 milyon Facebook, 10 milyon Twitter hesabı bulunan Türkiye’de internet kullanıcıları ayda ortalama 31 saatini online ortamda geçiriyor. Bu süre ortalama bir Avrupalı’dan 5 saat daha fazla. Hal böyle olunca online ortamda hakkınızda yazılıp çizilenler de en çok merak edilen konuların başında gelebiliyor. Bu merakı gidermek için ise çözüm yine dijital ortamda.

Who Talking

Twıtter dışındaki diğer sosyal mecralarda neler konuşulduğunu merak edenler için Who Talking (whotalking.com) bu işi toplu olarak yapıyor. Üyelik gerektirmeyen ve arama motoru mantığıyla çalışan bu site ile merak edilen kelimeler Twitter, Facebook ve Google+ gibi ağların yanı sıra Youtube, Flickr, Picasa, Digg, Yahoo Answers, blog ve forumlar üzerinde de eşzamanlı olarak taranabiliyor. Site ile “Kim, nerede online?” bilgisine de erişilebiliyor.

Where Tweeting

Mobil cihazlarda konum bilgisini paylaşan kullanıcıların bilgileri üzerinden çalışan site aracılığıyla, belirli bir bölgede, belirli bir konu hakkında yazılan twit’leri online harita üzerinden takip edebiliyorsunuz. Harita üzerinde seçtiğiniz bir noktanın 10, 20, 30, 40 ve 50 km çapındaki Twitter kullanıcılarının paylaşımlarını site üzerinden anlık olarak izlemek mümkün. wheretweeting.com adresi üzerinden sunulan hizmet ile belirli kelime sorgularıyla arama yapabileceğiniz gibi “Hangi bölgede ne konuşuluyor?” gibi sorgulara da cevap bulunabiliyor.

Tweeps Around

Akıllı telefonlarda, kamera, GPS ve interneti bir araya getiren artırılmış gerçeklik (augmented reality) teknolojisine dayanan bu uygulama, etrafınızdaki twit’leri cep telefonu ekranınızdan görebilmenizi sağlıyor. Android ve iOS işletim sistemlerine yönelik uygulaması da bulunan Tweeps Around’u kullanmak için önce Layar adlı artırılmış gerçeklik uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Sonra bu uygulama üzerinden Tweeps Around’u bulup açıyorsunuz ve cep telefonunuzun etrafınızda gezdirerek, Twitter kullanıcılarını ve anlık paylaşımlarını konumlarına göre izleyebiliyorsunuz.

HT Teknoloji / Necdet Çalışkan