Sosyal Ağlar Kervanına Microsoft da Katıldı

Kambersiz düğün olmaz deyip, yarışa Microsoft’ta katıldı ve nur topu gibi yeni bir sosyal ağımız daha oldu: Socl. Microsoft, geçen yılın son aylarında duyurduğu ve geçen mayıs ayından bu yana şirket içinde kapalı yayın olarak test ettiği ancak kullanıcı kaydı da almaya ba...

Sosyal Ağlar Kervanına Microsoft da Katıldı (5 Aralık 2012)

Kambersiz düğün olmaz deyip, yarışa Microsoft’ta katıldı ve nur topu gibi yeni bir sosyal ağımız daha oldu: Socl.

Microsoft, geçen yılın son aylarında duyurduğu ve geçen mayıs ayından bu yana şirket içinde kapalı yayın olarak test ettiği ancak kullanıcı kaydı da almaya başladığı sosyal ağ projesini, yıl bitmeden tüm kullanıcılara açtı. Socl, şimdiye kadar yalnızca Microsoft çalışanlarına ve üniversite öğrencilerine açıktı.

Artık Microsoft ya da Facebook hesabı olan herkes, Socl’a üye olabiliyor. Üyelik aşaması bu nedenle basit. Üyeliğin hemen ardından da paylaşım yapmaya (fotoğraf, video, link vb.) ve diğer üyelerin yayınlarına yorum yapmaya başlanabiliyor.

“Socl” adı verilen Microsoft’un sosyal ağı, Facebook ve Twitter gibi yaygın olarak kullanılan sosyal ağlardan farklı olarak, eğitim ve teknoloji gibi alanlarda çalışma grupları oluşturmaya odaklanıyor.

Tasarım ve işlevsellik açısından görsel paylaşım işlevli Pinterest’e benzerliğiyle dikkat çeken Socl’de kullanıcılar, fotoğraf, video ve link paylaşımı yapabiliyor. Microsoft’a ait bir e-posta (outlook, live, hotmail…vb) ya da Facebook heabı ile giriş yapılabilen Socl, sosyal ağ ve aramayı birleştiren bir platform olarak ortak ilgi alanları olan internet kullanıcılarını bir araya getirmeyi amaçlıyor. Kullanıcılarına paylaşımın yanında, ilgi alanlarına göre konuları takip edebilme fırsatı da sunan Microsoft’un sosyal ağında Bing arama motoru entegre olarak çalışıyor.

Socl’un Facebook, Twitter, Google + gibi rüştünü ispat etmiş popüler sosyal ağlar karşısında tutunup tutunamayacağını önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Microsoft’un yeni sosyal ağı Socl’a buradan ulaşabilirsiniz