Sonunda Google+ Kapanıyor

Google tarafından Facebook’a rakip olarak kurulan, tüm Gmail kullanıcılarını otomatik olarak üye yapmasına karşın diğer sosyal ağlar karşısında bir türlü tutunamayan Google+ büyük bir güvenlik açığı nedeniyle 500 binden fazla kullanıc...

Sonunda Google+ Kapanıyor (10 Ekim 2018)

Google tarafından Facebook’a rakip olarak kurulan, tüm Gmail kullanıcılarını otomatik olarak üye yapmasına karşın diğer sosyal ağlar karşısında bir türlü tutunamayan Google+ büyük bir güvenlik açığı nedeniyle 500 binden fazla kullanıcısının kişisel bilgilerinin çalınmasının ardından kapanıyor.

WSJ’ın haberine göre, Google'ın ana şirketi Alphabet Inc.'in Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, platform üzerinde Mart ayında bir açık tespit ettiklerini ve 500 bin kişinin 2015 ile Mart 2018 arasındaki özel kişisel verilerinin yüzlerce yapımcıyla paylaşılmış olabileceğini söyledi.

Wall Street Journal gazetesi, şirket içi bir yazışmaya dayanarak, Google'ın bu durumdan Mart ayında haberdar olduğunu ancak bunu kamuoyuna açıklamadığını yazdı.

Anlaşıldıktan sonra hızlı bir şekilde kapatıldığı belirtilen açığın, kimse tarafından 'kötüye kullanılmadığı' savunuldu.

Facebook'a rakip olarak kurulmuştu

2011'de kullanıma giren Google+, sosyal medya platformu Facebook gibi durum paylaşımı ve arkadaş ekleme gibi seçenekler sunuyordu. Ancak kullanımdaki çeşitli zorluklar nedeniyle rakibi kadar geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşamadı.

Facebook daha sonra yeni bir özellik ekleyerek kullanıcılara kendi hesaplarını kullanarak farklı sitelere ve uygulamalara bağlanma imkanı sundu.

Ardından Google+ da benzeri bir uygulama başlattı. Ancak Pazartesi günü yapılan açıklamada, bu yöntemle dış sitelere bağlanıldığında güvenlik açığı nedeniyle kullanıcıların bazı kişisel bilgilerin dış yapımcılara verildiği ifade edildi. Bu kapsamda kullanıcıların isimleri, e-mail adresleri, meslekleri, cinsiyetleri ve yaşları gibi bilgiler paylaşıldı.

Google, geriye dönük sadece iki haftalık bilgi sakladıklarını belirterek toplam kaç kişinin bu açıktan etkilendiğini bilmedikleri söyledi.

Google’ın en büyük başarısızlığı

Şirket, kapatma kararının kullanıcı hedeflerine ulaşılamamasıyla ilgili olduğunu açıkladı. Google+, İnternet üzerindeki en büyük arama motoru ve teknoloji devi Google’ın şimdiye kadar ki en büyük girişim başarısızlığı olarak tanımlanıyor. Pazartesi günü Google+’ın kapatılacağını açıklanmasından sonra Alphabet Inc.'in hisseleri yüzde 1,2 oranında değer kaybetti.

Skandallardan sonra itibar kaybına uğramak ve Facebook ile aynı değerlendirilmek istemiyor

ABD’de son zamanlarda gündemde olan Facebook skandalının ardından internet üzerindeki sosyal ağ platformlarına yönelik yeni kanun ve yaptırımların yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Google+'ın standart kullanıcılara yönelik olan kısmının kapatılması, Facebook'tan farklı bir platform olduğu savunmasını güçlendirebilir. Böylelikle internet devi yeni kanunların kapsam alanının dışında kalabilir.

İcra Kurulu Başkanı Sundar Pichai, bir iç komitenin bu karara ulaşmasından sonra kullanıcıları bilgilendirmek için plan hakkında brifing verdi.

Google+'ın kapatılması, Google'ın şirket tarafından birkaç ana ürün üzerinde daha sıkı kontrollere ihtiyaç duyduğunu belirleyen gizlilik uygulamalarının daha geniş bir incelemesinin bir parçası olarak yorumlandı.

Ayrıca Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, Google Play uygulamaları da şirketin işletim sistemi Android'i kullanan telefonlarda daha önce olduğu gibi mesajlara ve arama geçmişine ulaşamayacak.

Google 2019'dan itibaren 15 bin ila 75 bin Amerikan Doları ücret ödeyen ve güvenlik kontrolünden geçen şirketlere kendi platformları için program geliştirme yetkisi verecek.