Dünyanın en iyi 100 üniversitesi açıklandı, Türkiye’deki üniversiteler listeye giremedi

Dünyanın en prestijli üniversite değerlendirme kurumlarından biri olarak bilinen İngiliz Times Higher Education (THE) ile Thomson Reuters, dünyanın en iyi 100 üniversitesini açıkladı. Stanford Üniversitesi bu yıl dördüncü kez birinci olurken, li...

Dünyanın en iyi 100 üniversitesi açıklandı, Türkiye’deki üniversiteler listeye giremedi (13 Ekim 2018)

Dünyanın en prestijli üniversite değerlendirme kurumlarından biri olarak bilinen İngiliz Times Higher Education (THE) ile Thomson Reuters, dünyanın en iyi 100 üniversitesini açıkladı. Stanford Üniversitesi bu yıl dördüncü kez birinci olurken, listeye Türkiye’den hiçbir üniversite giremedi.

Reuters tarafından yapılan araştırmada, dünya üzerindeki üniversitelerin bilime yaptığı katkılar, ürettiği yeni buluşlar ve endüstrilere verdiği destekler göz önünde bulundurularak, en yenilikçi ilk 100 üniversite sıralandı.

Stanford Üniversitesi'ndeki araştırmacıların akademik dünyada sürekli referans olarak gösterilmesi ve üniversite tarafından üretilen buluşlar birinci olmasındaki en büyük etkenler oldu. Stanford'da bu yıl en dikkat çeken araştırmalar arasında yapay zeka alanındaki çalışmalar, sürücüsüz arabalar için üretilen yeni kamera sistemi ve ilaçların insanlar üzerindeki etkisini önceden hesaplayabilen simülasyon sistemi bulunuyor.

İlk 10'da 8, ilk 100'de 46 Amerikan üniversitesi

Listenin en üst sıralarını bu yıl da Amerikan üniversiteleri kaptı.

Listede, ABD dışındaki üniversitelerden en yüksek olanı 7'nci sırada yer alan Belçika'daki KU Leuven oldu. Hemen arkasından İngiltere'deki Imperial College London geldi.

En iyi ilk 10 üniversite şu şekilde sıralandı:

Stanford Üniversitesi – ABD

Massachusetts Institute of Technology (MIT) – ABD

Harvard Üniversitesi – ABD

Pensilvanya Üniversitesi – ABD

Washington Üniversitesi – ABD

Texas System Üniversitesi – ABD

KU Leuven – Belçika

Imperial College London – Birleşik Krallık

North Carolina Chapel Hill Üniversitesi – ABD

Vanderbilt Üniversitesi – ABD

Listede Türkiye yok

Listeye, Türkiye'den ise hiç bir üniversite giremedi. ABD'den sonra en fazla üniversitenin listeye girdiği ülkeler 9'ar kurumla Almanya ve Japonya oldu.

İlk 100 kıtalara göre sınıflandırıldığında, Kuzey Amerika'dan 48 üniversite, Avrupa'dan 27, Asya'dan 23, Orta Doğu'dan ise 2 yüksek öğretim kurumu listeye girmeye hak kazandı. Afrika, Güney Amerika ve Okyanusya'dan hiçbir kurum da listede yer bulamadı.