Snapchat Twitter’ı Geçti

KAMİL ERYAZAR Kurulalı henüz 4 yıl olmasına karşın kısa sürede özellikle gençlerin gözdesi haline gelen mobil sosyal paylaşım uygulaması Snapchat Twitter'ı geçerek, günlük aktif kullanıcı sayısı 150 milyona ulaştı. En hızlı büy&...

Snapchat Twitter’ı Geçti (6 Haziran 2016)

KAMİL ERYAZAR

Kurulalı henüz 4 yıl olmasına karşın kısa sürede özellikle gençlerin gözdesi haline gelen mobil sosyal paylaşım uygulaması Snapchat Twitter'ı geçerek, günlük aktif kullanıcı sayısı 150 milyona ulaştı.

En hızlı büyüyen sosyal ağlardan biri Instagram diğeri de Snapchat.

Neredeyse her gün farklı bir selfie filtresi ve ilginç emojileri ile kullanıcılarına sürprizler yaparak beğeni toplayan, 24 saat içinde silinen mesajlaşma servisiyle Snapchat, özellikle 18-34 yaş arası gençlerin yoğunlukla kullandığı bir sosyal medya platformu haline geldi.

Uygulama üzerinden günde 7 milyar kez video görüntüleniyor, bu nedenle Snapchat haber odaklı şirketlerin de var olmak için gözünü diktiği bir sosyal ağ oldu.

Kalıcı olmayan içerik yapısının verdiği rahatlık ve dijital göçmenleri dışlayan kullanıcı deneyimi ile sosyal medyada ebeveyn tacizinden kurtulma imkânı sunan Snapchat, bu nitelikleriyle yeni nesil için güvenli bir liman olmayı başardı. Yakın gelecekte, önemi daha da artacak gibi duruyor.

Mayıs 2016 itibarı ile Snapchat’e günlük olarak yüklenen video sayısı 10 milyar! Bu sayı, daha 2 ay öncesinde 8 milyardı. Daha da ilginci, bu videolar Snapchat’in 100 milyon aktif kullanıcısı tarafından yükleniyor; yani hepsi orijinal, el emeği, göz nuru içerikler. Kullanıcılar sadece video yüklemiyor tabii; kısa metinler, fotoğraflar, emoji’lerle, ince ince, nakış gibi işliyorlar snap’lerini. 24 saat içinde buharlaşıp, dijital ebediyete uçup gideceklerini bile bile…

Snapchat’in 90 sonrası, hatta 80 sonrası doğan kuşağa ulaşabilmesi, demografisi çok daha yaşlı olan Facebook’a nazaran, geleceğe çok daha umutla bakmasını sağlıyor. Ayrıca yaratıcı filtreleriyle viral bir yayılıma da sahip; yani Snapchat kullanmayan milyonlar da onun varlığından haberdar olabiliyor. Tüm bu özellikleriyle Snapchat, hem Facebook gibi diğer mecraları, hem içerik üreticilerini peşine takıp kendisini taklit etmelerine sebep oluyor, yeni formu belirliyor; hem de kullanıcıların sosyal medya kullanım pratiklerini değiştirerek, yeni endüstri standartları oluşturuyor.

Snapchat, yeni bir form, dil ve içerik sunmayı başarmış gözüküyor. Bu başarısı sayesinde, kullanıcıları da, yayıncıları da, diğer mecraları da peşine takmış durumda. Önümüzdeki aylarda, bu konuda ilginç gelişmeler yaşanabilir.

Twitter yerinde sayıyor

2006'da kurulan Twitter'ın ise günlük aktif kullanıcı sayısı 140 milyon.

Şirket kullanıcı istatistiklerini paylaşmasa da Twitter'ın yayınladığı son kazanç tablosuna göre aylık aktif kullanıcı sayısı 310 milyon civarında.

Son istatistikler, geçen yılın son çeyreğinde Twitter hesabı olan kullanıcıların yüzde 44'ünün aktif olarak siteye giriş yaptığını gösteriyor.

Twitter'ın Finansal Şefi Anthony Noto bu oranın sabit kaldığını belirtirken, "Tam sayıyı elbette açıklayacağız" demişti.