Şişmanlar Daha Pahalıya Uçacak!

Güney Pasifik Okyanusu’nda adalar topluluğundan oluşan 200 bin nüfuslu küçük ada ülkesi Bağımsız Samoa Devletine ait Samoan Havayolları’nın bugüne kadar görülmemiş bir uçak bilet ücretlendirmesi yaparak, uçak biletlerini koltuğa göre değil de kiloya göre satmaya başlamas...

Şişmanlar Daha Pahalıya Uçacak! (3 Nisan 2013)

Güney Pasifik Okyanusu’nda adalar topluluğundan oluşan 200 bin nüfuslu küçük ada ülkesi Bağımsız Samoa Devletine ait Samoan Havayolları’nın bugüne kadar görülmemiş bir uçak bilet ücretlendirmesi yaparak, uçak biletlerini koltuğa göre değil de kiloya göre satmaya başlaması, yeni bir insan hakları tartışmasını gündeme getirdi.

Samoa Air, obezitenin oldukça yaygın olduğu ülkede “kilona göre öde” uygulaması başlattı. Uygulamaya göre uluslararası uçuşların fiyatları yolcunun ve bagajının ağırlığına göre değişiyor. Fiyatlar kısa mesafe uçuşlar için kilogram başına 1 dolar ila uzun mesafe uçuşlar için 4.16 dolar arasında farklılık gösteriyor. Buna göre belli bir kilonun üzerinde olan yolcular için bilet fiyatları artarken, zayıf yolcular için fiyatlar oldukça ekonomik hale gelebiliyor.

Güney Pasifik Okyanusu’nda adalar topluluğundan oluşan Bağımsız Samoa Devletine ait şirket kiloya göre bilet fiyatlandırılması sistemine 4 ay önce başladı. Şirket yetkilisi Chris Langton yaptığı açıklamada şimdiye kadar yolculardan aldıkları geri dönüşlerin olumlu olduğunu belirtiyor.

Samoa Hava yolu şirketi “Bizim için bir kilo 1 kilodur. Herkese aynı oran uygulanır ve kilosu neyse ona göre ödeme yapar. Bu alanda en adil ücretlendirmeyi bulabileceğiniz havayolu biziz” diye mesaj verdi.

Samoa Air CEO’su Chris Langton, “Koltuğa göre değil, kiloya göre fiyat politikasını uygulamaya başladık. Yolcuların bu çok önemli meselede eğitilmesi gerekiyor. Uçakların belli bir ağırlık miktarıyla uçabileceğini unutmamak lazım. Bu yüzden fiyatların da ağırlığa göre ayarlanmasından başka çıkar yol yok” dedi.

Langton, yeni uygulamanın internet ve Facebook sayfaları üzerinden duyurulmasının ardından deniz aşırı ülkelerdeki yolculardan genelde olumlu tepkiler aldıklarını ifade etti. Langton, filoda ağırlıklı olarak BN2A Islander ve Cessna 172 tipi uçakların yer aldığını belirterek, “Koltuklar standart kilo ve ölçülere göre yapılmış, ancak insanlar 40-50 yıl öncesine göre daha kilolu, daha geniş ve daha uzun boylu” diye konuştu.

Amerikan Samoası Ziyaretçi Bürosu Müdürü David Vaeafe ise, adalar arası uçuşlar yapan uçakların küçük olması nedeniyle yolcuların sözkonusu uygulama öncesinde de zaten tartıldığını ifade etti. Bu uygulamanın daha adil olacağına inandığını belirten Vaeafe, “Mesela kiloca zayıf olan 12 veya 13 yaşındaki bir yolcu, yetişkin ücreti ödemeyecek” dedi.

Pasifik adalarının birçoğunda olduğu gibi Samoa da, ciddi bir obezite problemi ile karşı karşıya bulunuyor. Ülke, her yıl açıklanan obezite listesinde hemen hemen ilk 10 içinde yer alıyor. Amerikan Samoası’nda erkeklerin yüzde 59’u, kadınların ise yüzde 71’inin obez olduğu belirtiliyor.