Silikon Vadisi’ne Gidecek Teknogirişimciler Belli Oldu

Silikon Vadisi’ne gönderilecek teknogirişimciler belirlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Teknogirişimcilerimiz Silikon Vadisi’nde yazılımlarını geliştirip dünya pazarlarına açılmak için büyük bir fırsat yakalamış olacaklar” dedi. Bilim, Sanayi ...

Silikon Vadisi’ne Gidecek Teknogirişimciler Belli Oldu (31 Ekim 2012)

Silikon Vadisi’ne gönderilecek teknogirişimciler belirlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Teknogirişimcilerimiz Silikon Vadisi’nde yazılımlarını geliştirip dünya pazarlarına açılmak için büyük bir fırsat yakalamış olacaklar” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermaye Desteği Programı’ndan yararlanarak 100 bin lira hibe desteği alan 10 teknogirişimci gence Silikon Vadisi yolunun göründüğünü bildirerek, Silikon Vadisi’nde yazılımlarını geliştirip dünya pazarlarına açılma fırsatı yakalayacak olan 10 teknogirişimci gencin belirlendiği kaydedildi. Ayrıca TÜBİTAK’ın 1 ay süreyle Silikon Vadisi’ne göndereceği girişimcilere eğitim, yol ve konaklama gibi tüm masrafları için 21 bin dolarlık destek vereceği belirtildi.

Bakanlığın Teknogirişim Sermayesi Desteği’nden faydalanan en başarılı 10 girişimcinin, TÜBİTAK’ın desteğiyle ABD’deki Silikon Vadisi’ne gönderileceği kaydedilen açıklamada, ilk kez başlatılan destek programı kapsamında girişimcilerin bir ay boyunca Silikon Vadisi’ndeki firmalarla görüşmenin yanı sıra projelerini dünya pazarlarına açma fırsatı bulacakları belirtildi.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından 2239 kodlu ‘Girişimcilik ve Yenilikçilik Eğitim ve Araştırma Faaliyetlerini Destekleme Programı’ adıyla yeni bir programın başlatıldığı hatırlatılan açıklamada, bu yıl ilk kez uygulanan programa 2009, 2010 ve 2011 yıllarında Enformasyon ve Elektromekanik/Elektrik alanlarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı’ndan yararlanan 42 kişinin başvurduğu ifade edildi. Yapılan başvuruların TÜBİTAK BİDEB tarafından düzenlenen panellerde değerlendirilerek, en yüksek puana sahip ilk 10 adayın Silikon Vadisi’ne gönderilmesine karar verildiği belirtilen açıklamada, belirlenen girişimcilerin programa katılmaması durumunda 10 kişilik yedek bir liste oluşturulduğu ifade edildi.

Silikon Vadisi’nde 24 Kasım-23 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek programa katılacak girişimcilerin, spor analitiği çözümleri, gelişmiş video teknolojileri, simülasyon, insansız hava aracı, yazılım güvenliği, yüz ifadesi ve düşünce gücüyle bilgisayar kullanımı ile sosyal moda gibi alanlarda çalışma yaptığı belirtildi.

PROJELERİ DÜNYA PAZARINA AÇMA FIRSATI

Plug and Play firmasının organize edeceği bir aylık eğitime katılacak olan girişimcilerin, kendi alanlarıyla ilgili Silikon Vadisi’ndeki şirketlerle görüşme imkanı bulacakları bildirilerek, diğer ülkelerden gelen girişimcilerle ve yatırımcı şirketlerle bir araya gelecekleri etkinliklere de katılacakları değinildi. Genç girişimcilerin fikir ve projelerini de Silikon Vadisi’ndeki uluslararası şirketlere pazarlama fırsatı elde edecekleri bildirilen açıklamada, şirketlerini daha ileriye götürmek için danışmanlık hizmeti de alabilecekleri kaydedildi.

TÜM MASRAFLARI TÜBİTAK KARŞILAYACAK

TÜBİTAK’ın, Silikon Vadisi’ne göndereceği girişimcilere eğitim, yol ve konaklama gibi tüm masrafları için 21 bin dolarlık destek vereceği belirtilerek, eğitim için firmalara kişi başına 11 bin dolar ödeneceği açıklandı. Ayrıca ulaşım, konaklama ve yaşam giderleri için de 10 bin dolarlık destek sağlanacağı hatırlatılan açıklamada, girişimcilerin ABD’ye gitmeden önce TÜBİTAK’ın Gebze yerleşkesinde Plug and Play firmasından gelecek bir yetkili tarafından verilecek 2 günlük eğitime katılacağı ifade edildi.

Silikon Vadisi’ne gönderilecek 10 kişilik ekip şu isimlerden oluşuyor:

“Serdar Raşit Alemdar, Kubilay Kaan Aydın, Çağrı Karahan, Hacer Yalım Keleş, Mert Küçük, Salih Kükrek, Veli Burak Çelen, Mehmet Çakır, Ahmet Engin Bayrak ve Umut Gültepe.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün konu hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bakanlık olarak 2009 yılında 78, 2010 yılında 102, 2011 yılında 272, 2012 yılında 296 olmak üzere toplam 748 teknogirişimciyi destekledik. Teknolojik fikirlerini hayata geçirmek isteyen bu gençlerimize 100 bin lira hibe desteği veriyor ve aynı zamanda da bu girişimcilerimize teknoparklarda yer tahsis ediyoruz. Bu gençlerimizi şimdi de TÜBİTAK aracılığıyla Silikon Vadisi’ne gönderiyoruz. Teknogirişimcilerimiz Silikon Vadisi’nde yazılımlarını geliştirip dünya pazarlarına açılmak için büyük bir fırsat yakalamış olacaklar.”

Silikon Vadisi’nin teknogirişimciler için büyük kazanım olacağını belirten Ergün, “Dünyada milyar dolar seviyesinde değeri olan şirketler, cesur ve fırsatları avantaja çevirme yeteneği olan genç girişimciler tarafından kuruldu. Bu ülkenin gençlerinden niçin bir Bill Gates çıkmasın, bu ülkenin Apple gibi küresel firmaları niçin olmasın. Biz inanıyoruz ki, gerekli yenilikçi iklim oluşturulunca, bizim ülkemizden de Bill Gates’ler, Steve Jobs’lar çıkacaktır. Bunda hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biz gençlerimize güveniyor ve onların yenilikçi fikirlerini, projelerini çok önemsiyoruz. Girişimci gençlerimizin fikirlerini, bu ülkenin en değerli ve en zengin kaynağı olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı. (İHA)