Şemsiye Altında Ameliyat

Görüntüler bir film setinden ya da tiyatro sahnesinden değil, Kocaeli Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nin ameliyathanesinden Kocaeli Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nin su boruları patladı. Olay sonrasında oluşan çatlaklardan akan su ameliyathanen...

Şemsiye Altında Ameliyat (10 Ocak 2015)

Görüntüler bir film setinden ya da tiyatro sahnesinden değil, Kocaeli Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nin ameliyathanesinden

Kocaeli Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nin su boruları patladı. Olay sonrasında oluşan çatlaklardan akan su ameliyathanenin tavanından akmaya başladı. Ameliyatlar şemsiye alında yapıldı.

Sibirya üzerinden gelen ve tüm yurtla birlikte kenti de etkisi altına alan soğuk hava dalgasına hazırlıksız olunması nedeniyle çeşitli olumsuzluklar yaşanıyor. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, soğuk hava nedeniyle olumsuzluğun yaşandığı son yer oldu. Önceki gece yaşanan olayda üniversite hastanesindeki kaloriferin içindeki su önce dondu. Ardından suyun donduğu borular patladı. Boruların patlaması doktorlar ve hastalar için zor şatların oluşmasına neden oldu.

OPERASYONLAR DURDU

Kocaeli Manşet gazetesinden Mustafa K. Erol'un haberine göre; hastanenin ikinci katında yaşanan olay nedeniyle, bu kat soğukta kalırken en büyük sorun birinci katta bulunan ameliyathanelerde yaşandı. Patlayan borulardan akan sular, ameliyathanelere sızdı. Sızma nedeniyle, ameliyatlarda kullanılan ve binlerce liralık elektronik cihazlarda arızalandı. Bu arızalar nedeniyle de ameliyatlar durdu. Cihazlardaki arızalar giderilmeye çalışılırken operasyon sırası bekleyen hastalara ise ileriki tarihlerde gün verildi.

ŞEMSİYELİ AMELİYAT!

Ancak boruların patlaması ve ameliyathaneye su sızması nedeniyle asıl mağduriyeti ameliyat olmayı bekleyen hastalar yaşadı. Çünkü su sızmasının yaşandığı sırada bazı ameliyathanelerde hastalara operasyon yapılıyordu. Doktorlar, sürem ameliyatı yarıda kesemedi. Bunun üzerine sedyede yatan hastalar, şemsiye korundu. Bir taraftan şemsiyeli ameliyat gerçekleştirilirken diğer yandan hastane çalışanları suları tahliye etmeye çalıştı. Olumsuzluklara rağmen, çalışanlar ve doktorlar operasyonları sorunsuz şekilde bitirdi. Hastane çalışanların yoğun çabası nedeniyle hastalar çok fazla mağdur olmadı.

Kaynak: Kocaeli Manşet