50 yıl sonra ilk kez erken geldiler

50 yıl sonra ilk kez çok erken gelen Sibirya kuğuları uzun ve sert bir kışın habercisi olabilir Her yıl kış mevsiminin başında yaklaşan ağır kış koşullarından kaçmak için 4 bin kilometre yol kat ederek Kuzey Buz Denizi üzerinden İngiltere’ye gö...

50 yıl sonra ilk kez erken geldiler (13 Ekim 2015)

50 yıl sonra ilk kez çok erken gelen Sibirya kuğuları uzun ve sert bir kışın habercisi olabilir

Her yıl kış mevsiminin başında yaklaşan ağır kış koşullarından kaçmak için 4 bin kilometre yol kat ederek Kuzey Buz Denizi üzerinden İngiltere’ye göç eden kuğular bu yıl çok erken geldiler.

İngiltere Göçmen Kuşları ve Sulak Alanları Koruma Vakfı (WWT) tarafından verilen bilgiye göre 1963 yılından beri ilk kez böyle bir şey oluyor.

Her yıl Kasım ayı ortalarında Rusya’nın Sibirya bölgesinden gelen yaklaşık 300 kuğu bu yıl bir ay önce gelmeye başladı. Bazılarının da Hollanda’nın Gooimeer Gölü kıyılarına geldikleri gözlendi.

Meteorolojik verilere göre de, Batı Rusya ve Doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde önümüzdeki günlerde hava sıcaklığının mevsim normallerinin 5-10 derece altında eksi 30’lara düşmesi bekleniyor.

Uzmanlar, bundan 52 yıl önce 1963’de de kuğuların erken geldiğini ve o yıl çok şiddetli bir kış yaşandığını göz önünde bulundurarak, bu yıl da uzun ve sert bir kış olacağını öngörebiliriz diyorlar.