‘Selfie’ Servis, Fenomenlik ve Milyonerlik Getirdi!

Alışveriş tutkusunu, ergenlik hastalığı ile birleştirdi, sosyal medyanın yeni prensesi oldu! ABD’nin Kuzey Kaliforniya eyaletinde anne ve babasıyla birlikte oturan ve 18 yaşına daha yeni basan Bethany Mota, sosyal medyada özellikle de genç kızlar arasındaki “haul video” denilen ...

‘Selfie’ Servis, Fenomenlik ve Milyonerlik Getirdi! (21 Ocak 2014)

Alışveriş tutkusunu, ergenlik hastalığı ile birleştirdi, sosyal medyanın yeni prensesi oldu!

ABD’nin Kuzey Kaliforniya eyaletinde anne ve babasıyla birlikte oturan ve 18 yaşına daha yeni basan Bethany Mota, sosyal medyada özellikle de genç kızlar arasındaki “haul video” denilen ve “selfie” çekilip yüklenilen yeni trendin öncülerinden.

Bethany’in YouTube kanalının 4 milyon 863 bin abonesi var. Instagram’da 2 milyon 200 bin, Twitter’da ise 1 milyon 171 bin takipçisi var.

YouTube’daki abone sayısı Lady Gaga’nın kanalının üye sayısından bile fazla. Instagram’daki takipçi sayısı ise Vogue, Elle, Marie Claire, Glamour ve Cosmopolitan’ın Instagram’daki toplam takipçilerini geçmiş durumda.


Bloogerlığın Yeni Hali

Bethany’in süper starı olduğu bu yeni trend aslında bir anlamda BBG Biri Bizi Gözetliyor’un tekil versiyonu da sayılabilir. Bir farkla, bu kez gençler kendi yaşamlarının alışveriş ağırlıklı anlarını videoya çekip sosyal paylaşım ağlarına yüklüyorlar. Alışverişte aldıkları yeni giysileri, aksesuarları hem giyip deniyorlar hem de takipçilerine anlatıyorlar. İlk bakışta sıradan gelen bu olay nedense oldukça da ilgi görüyor.

Masumane duygular ve küçük kişisel çabalarla başlayan girişim ile eğer yüzlerce kişi arasından sıyrılıp ‘fark edilmek’ başarılabilirse, ticari getirisi de başlıyor.

Yukarıdaki rakamlardan da anlaşılabileceği gibi ‘trendsetter’ mertebesine ulaşılıyor ve bundan sonra atılan her adımın, yapılan her çekimin ardında sponsorlar ve gizli reklamlar oluyor. Sosyal ağlardaki reklam gelirleri de ayrı bir kaynak tabi.

Elbette çok kolay bir iş değil. Güzellik, doğallık, içtenlik, sempatiklik, şirinlik, işve, cilve, güzel konuşma gibi yetenekler de gerektiriyor. Takipçilerine aileden biriymiş, hatta ‘kanka’ hissini vermek gerekiyor.

Son olarak, 18 yaşındaki Bethany’in yaptığı bu işten geçen yıl elde ettiği gelirin 500 bin doları geçtiğini söylemekle yetinelim.