Selfie merakı diplomatik krize dönüştü!

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail ziyareti sırasında, Ben Gurion Havalimanı’nda düzenlenen törende selfie krizi yaratarak, İsrail’i Trump karşısında ‘küçük düşüren’ Likud milletvekili Oren Hazan sessizliğini bozdu. Prot...

Selfie merakı diplomatik krize dönüştü! (23 Mayıs 2017)

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail ziyareti sırasında, Ben Gurion Havalimanı’nda düzenlenen törende selfie krizi yaratarak, İsrail’i Trump karşısında ‘küçük düşüren’ Likud milletvekili Oren Hazan sessizliğini bozdu.

Protokol kurallarının dışına çıkarak Trump’la selfie çeken ve bu hareketiyle İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu kızdıran Hazan, Trump’la arasında geçen konuşmayı Ynews isimli internet sitesine anlattı.

‘Trump’a bizim gibi daha fazla insana ihtiyaç var dedim’

İnsanların kendisine ‘İsrailli Trump’ dediğini ve buna Trump’a söylediğini anlatan Hazan, şöyle devam etti: “Ona ne kadar heyecanlı olduğumu ve en başından beri kendisinin bir hayranı olduğumu anlattım. Ardında ona ‘Bizim gibi daha fazla insana ihtiyaç var’ dedim. Sonra da ‘Ne dersin, bir selfie çekebilir miyiz’ diye ekleyiverdim. O da bana ‘Buyur’ dedi.”

Netanyahu’nun kendisi kadar heyecanlı olmadığını da itiraf eden Hazan, “Utanç verici olan şey şu ki telefonum takıldı” diye konuştu.

Likud’da Hazan tepkisi: ‘Parlamentodan göndermeliyiz, ne kadar erken o kadar iyi’

Hazan’a tepki gösteren bir diğer isimse Likud Merkez Komite üyesi Benjamin Lachkar oldu. Facebook hesabından bir paylaşım yapan Lachkar, “Oren Hazan’ı parlamentodan göndermeliyiz, ne kadar erken o kadar iyi” diye yazdı.

İsrail Dışişleri: ‘Ne yazık ki listede olmayan insanlar ön sıraya gizlice girdi’

Bu arada İsrail Dışişleri Bakanlığı da Hazan’ın bu hareketi nedeniyle bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Zira bakanların, MOSSAD üyelerinin sakince Trump’la tokalaştığı sırada ön sıraya ‘dalan’ Hazan’ın bu alanda bulunmaması gerekiyordu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nashon, bakanlığın sadece ‘İsrail’in üst düzey isimlerini’ davet ettiğinin atını çizerek “Ne yazık ki listede olmayan az sayıdaki insan tokalaşanların olduğu sıraya gizlice girdi ve Dışişleri Bakanlığı tarafının ricalarına karşın ayrılmayı reddetti” ifadelerini kullandı.