Selfie bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığını geçti

ABD’de bir beyzbol karşılaşması sırasında çekilen video, selfie bağımlılığın hangi boyuta geldiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor Dünyada sanattan spora, siyasete kadar pek çok alanda moda olan ve sosyal medya üzerinden h...

Selfie bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığını geçti (5 Ekim 2015)

ABD’de bir beyzbol karşılaşması sırasında çekilen video, selfie bağımlılığın hangi boyuta geldiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor

Dünyada sanattan spora, siyasete kadar pek çok alanda moda olan ve sosyal medya üzerinden hızla yayılan selfie çılgınlığı hız kesmeden sürüyor. Öylesine ki, uzay mekiği, gözaltına alınma, ölmek üzere olan hasta, yangın, kaza gibi en olmadık mekan ve anlarda bile insanlar selfie çekiyor. Toplantıların, kutlamaların, ziyaretlerin olmazsa olmazı oldu. Tüm sosyal medya hesapları selfie fotoğrafları ile doldu.

İnsanlar ilginç selfie görüntüleri alabilmek için hayatlarını bile tehlikeye atıyorlar. Selfie kazaları da çoğalmaya başladı. Çoğu yaralanma ile sonuçlanan bu kazalarda can verenlerin sayısı da artık azımsanamayacak rakamlara ulaşmaya başladı.

Bu arada fotoğraf paylaşım sitesi Instagram da 400 milyon kullanıcıyı geçti.

Video izlenme rekorları kırıyor!

ABD’nin kanyonları ve çölleriyle ünlü Arizona eyaletindeki bir beyzbol karşılaşmasında çekilen ve selfie bağımlılığın hangi boyuta geldiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren video internette yayınlanır yayınlanmaz ‘viral’ oldu.

Arizona State Üniversitesi'nden bir grup kız öğrenci, beyzbol maçının yapıldığı stadyumun tribününde karşılaşmayı izlemek yerine hiç durmadan defalarca selfie çekme yarışına girince kendilerini bir anda ekranlarda buldular ve ünlü oldular!

Maçı yayınlayan kanalın reji masasındaki görevlinin sanırız kızların güzelliği ve neşeli halleri ilgisini çekmiş olmalı ki, kameralardan biri ile kızları yakın takibe aldı ve ortaya bu ilginç görüntüler çıktı.

Eleştiri aldı

Maçı anlatan spikerin alaycı – küçümseyici yorumları ve video sosyal medyada yayınlandıktan sonra kızlarla dalga geçilmesi ise eleştiri konusu oldu. Görüntüleri izinsiz yayınlayan, ‘bu erkek spiker, aynı küçümseyici davranışı birkaç erkek kendi telefonlarında oyun oynarken çekilmiş görüntüleri üzerine de söyler miydi?’ denilerek, “seksist” cinsiyet sömürüsü yapmakla suçlandı.

Kızlar, Diamondbacks ve Fox Sports’un ücretsiz maç bileti teklifini reddederek, bunun yerine aile içi şiddet mağdurlarına yardım eden bir derneğe bağışta bulunulmasını istediler.

Selfie çılgınlığı ülke liderlerini bile sarmış durumda!

ABD Başkanı Obama, İngiltere Başbakanı Cameron ve Danimarka’nın eski Başbakanı Thorning