Türkiye’nin Selfie Haritası Çıkartıldı

HTC’nin çıkardığı selfie haritasına göre Türkler paylaştıkları kişisel fotoğraflarında genellikle yalnız, manzarasız ve de somurtkan Tayvan merkezli akıllı cep telefonu ve tablet üreticisi HTC’nin Türkiye Temsilciliği, sosyal medya araştırmala...

Türkiye’nin Selfie Haritası Çıkartıldı (20 Şubat 2015)

HTC’nin çıkardığı selfie haritasına göre Türkler paylaştıkları kişisel fotoğraflarında genellikle yalnız, manzarasız ve de somurtkan

Tayvan merkezli akıllı cep telefonu ve tablet üreticisi HTC’nin Türkiye Temsilciliği, sosyal medya araştırmaları şirketi Somera’nın verileriyle Türkiye’nin selfie haritasını yayınladı.

HTC Türkiye, global bir mobil trend olan selfie (öz çekim) olgusunun Türkiye'de nasıl yaşandığını ortaya koymak üzere, Somera araştırma şirketiyle işbirliği içinde selfie'lerin en yoğun olarak paylaşıldığı sosyal paylaşım sitesi Instagram üzerinde bir araştırma gerçekleştirerek, ülkenin selfie haritasını çıkardı.

Türkiye'deki tüm bölgelerin ve illerin dahil edildiği, bölgeler ve cinsiyetler arası farkların ortaya çıkarıldığı araştırmada, ilginç sosyolojik bulgular elde edildi.

HTC'nin Somera ile işbirliği yaparak gerçekleştirdiği "Türkiye'de Selfie Araştırması"nın sonuçlarının açıklandığı basın toplantısına, HTC Türkiye Ülke Müdürü Canan Taşar'ın yanı sıra, teknoloji ve sosyal medya üzerine yazılarıyla tanınan Serdar Kuzuloğlu ve dünyaca ünlü yıldızlar Miley Cyrus, Bruno Mars, Rita Ora, Nicole Scherzinger'in stilistliğini yapan dünyanın bilinen ilk selfie stilisti Alexis Knox da katıldı.

Selfie Rekoru Adapazarı’nda

Geçen yıl dünya genelinde nüfusa oranla en çok selfie fotoğraf çekilen 100 şehrin arasına Türkiye’den Adapazarı ve Eskişehir de girmişti.

ABD merkezli Time dergisinin yaptığı 459 şehri kapsayan selfie araştırmasında Filipinler’de bulunan Makati City birinci gelerek “Selfie Başkenti” unvanını almıştı. Selfie listesinde 65. sırada yer alan Adapazarı’nda her 100 bin kişiden 39’u, 80. sıradaki Eskişehir’de ise her 100 bin kişiden 35’i selfie çektiği belirtilmişti.

Türkiye ve Dünyadan En İlginç Selfie Fotoğrafları için tıklayınız.

Grafiği büyütmek için sağ klik yapıp farklı pencerede açın