Küresel Ekonomik Kriz Alarmı!

3. çeyrekte global hisse senetlerinin piyasa değeri 10 trilyon dolar eridi, panik başladı. Yatırımcılar bu dönemde ABD ve gelişmekte olan piyasa hisse senetlerinden 75 milyar dolar çektiler. Bank of America ML'nin EPFR Global'in verilerine dayanarak hazırladığı ...

Küresel Ekonomik Kriz Alarmı! (5 Ekim 2015)

3. çeyrekte global hisse senetlerinin piyasa değeri 10 trilyon dolar eridi, panik başladı. Yatırımcılar bu dönemde ABD ve gelişmekte olan piyasa hisse senetlerinden 75 milyar dolar çektiler.

Bank of America ML'nin EPFR Global'in verilerine dayanarak hazırladığı rapora göre yatırımcılar, 3. çeyrekte ABD ve gelişmekte olan piyasa hisse senedi fonlarından 75 milyar dolar çektiler ve bu dönemde global hisse senetlerinin piyasa değerleri 10 trilyon dolar eridi.

Global hisse senedi piyasa değeri 71 trilyon dolardan 60 trilyon dolar seviyesine geriledi.

EPFR'nin verilerine göre 3. çeyrekte ABD hisse senetlerinden 35,2 milyar dolar çıkarken, yılın ilk 9 ayındaki sermaye çıkışı 138 milyar dolara ulaştı.

Gelişmekte olan piyasalar ve ABD hisse senedi fonlarından çıkan sermaye Avrupa ve Japonya hisse senetlerine yöneldi. 3. çeyrekte Avrupa hisse senetlerine 31,3 milyar dolar sermaye girişi oldu. Aynı dönemde Japon hisse senetleri de 25 milyar dolar yatırım çekti.

Japon ve Avrupa hisse senetleri 9 ayda 56,4 ve 104,5 milyar dolar sermaye çektiler.

Kaynak: Milliyet