Sayılarla Yenikapı’da düzenlenecek ‘Demokrasi ve Şehitler’ mitingi ile ilgili ilginç bilgiler

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle bugün Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenecek "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nin hazırlıkları ile ilgili ilginç bilgiler ● Türk siyasal yaşamın...

Sayılarla Yenikapı’da düzenlenecek ‘Demokrasi ve Şehitler’ mitingi ile ilgili ilginç bilgiler (7 Ağustos 2016)

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle bugün Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenecek "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nin hazırlıkları ile ilgili ilginç bilgiler

● Türk siyasal yaşamında ilk kez Cumhurbaşkanı, Başbakan ile ana muhalefet partisi ve bir muhalefet partisinin lideri bir mitingde bir araya gelecek.

● Miting alanı 3,5 milyon katılımcıya hizmet verecek kapasitede hazırlandı.

● Büyük mitingde güvenliği sağlamak için 15 bin polis görev yapacak.

● Engelli vatandaşlar için 50 adet otobüs tahsis edilirken, yaşlı ve çocuklar için de Kazlıçeşme-Yenikapı arasında 20 adet otobüs ring seferleri yapacak.

●Deniz yoluyla miting alanına ulaşım kiralanan 200 adet vapur, tekne gibi deniz taşıtı ile olacak. Ayrıca kiralanan 50 adet deniz aracı da ring seferleri yapacak. Deniz yoluyla 12 noktadan ulaşım sağlanacak.

● Yenikapı Miting Alanı'nda karayolu ile gelenler için Kazlıçeşme girişi yönünde, Marmaray'la gelenler için Marmaray yönünde, deniz yolu ile gelenler için deniz tarafından olmak üzere 3 ana giriş kapısı olacak. Protokol girişleri için bir, basın için bir ve engelli vatandaşlar için bir nokta belirlendi.

●Mitinge katılanlar, kurulan 165 metal detektörlü arama kapısından geçtikten sonra şapka ve bayraklarını alarak miting alanına girecekler.

● Katılımcılar için 1,5 milyon şapka, 2,5 milyon sopalı Türk bayrağı ve 5 milyon şişe su hazırlandı.

● Alana 60 metre genişliğinde, 16 metre yüksekliğinde sahne ile 1 milyon watt gücünde ses sistemi kuruldu. Ses sistemi için 20 adet ses sistemi kulesi yapılırken, sistemle 1,5 kilometre mesafeye ses iletimi sağlanabilecek. Sistem, 300 kişilik ekibin 3 gün çalışmasıyla hazırlandı.

●Ses sistemi, 22 adet LED ekran ve arama noktalarındaki kapıların enerji ihtiyacı 54 adet jeneratör ile sağlanacak. Ses ve görüntü aktarmaları kurulan vinçler üzerine çekilen çelik halatlarla yapılacak. Bu amaçla 6 bin metre halat çekildi. Görüntü aktarımı 5 bin metre fiber hatla sağlanacak.

●Meydana, 165 metal detektörlü kapı, 22 X-Ray cihazı kuruldu.

●Yenikapı'da bugün polis hariç, temizlik, malzeme dağıtımı, alan hazırlıkları, teknik ekip, organizasyon ekibi olmak üzere 13 bin kişi görev yapacak.

CANLI TAKİP

İstanbul’un dört bir yanından mitingin yapılacağı Yenikapı’ya deniz ve kara ulaşımı köprüsü kuruldu.

Demokrasi ve Şehitler mitinginde ilk konuşmayı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yapacak. Ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu söz alacak. Başbakan Binali Yıldırım ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman’dan ardından ise son konuşmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Yenikapı miting alanını vatandaşlar tarafından doldurulurken denizde de savaş gemilerinin yer alması dikkat çekti.

Saat 13.00’den itibaren Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemileri Yenikapı açıklarında görüldü.

Gemilerin güvenlik gerekçesiyle bölgede bulundukları öğrenildi.

Miting alanı ve çevresinde, özel harekatın da destek verdiği polis ekipleri, dedektör köpekler ve havadan 2 helikopterle güvenliği sağlıyor.

Başbakan Binali Yıldırım, helikopterle Yenikapı'daki miting alanına geldi. Yıldırım'ın helikopterine Sikorsky tipi askeri helikopter eşlik etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, Yenikapı'daki miting alanına hareket etti.

Genel Kurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ile kuvvet komutanları ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de miting alanına giriş yaptılar.

Eski Başbakan ve AK Parti Konya milletvekili Ahmet Davutoğlu Yenikapı'da.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı'daki miting alanına geldi.

Miting alanında, kürsüden Nazım Hikmet'in "Davet" şiiri okundu:

DAVET
Dörtnala gelip Uzak Asya'dan
Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan
        bu memleket, bizim.

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak
ve ipek bir halıya benziyen toprak,
        bu cehennem, bu cennet bizim.

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,
yok edin insanın insana kulluğunu,
        bu dâvet bizim….

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
        bu hasret bizim…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yenikapı'da sahneden halka takdim edilerek, alanda toplanan yüz binleri selamladılar.

 

Başbakan Binali Yıldırım eşiyle birlikte sahnede halkı selamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşiyle birlikte sahneden coşkulu kalabalığı selamladı.

 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ Twitter’da #TekMilletTekYürek etiketiyle dünya Trending Topic (TT) listesinde birinci sıraya oturdu.

Mitinge yüzerek geldi

Elinde Türk Bayrağı olan bir vatandaş da yüzerek Yenikapı’daki miting alanına geldi.  Zaman zaman bayrağı sallamayı da ihmal etmeyen vatandaş, çevredeki teknelerde bulunanlar tarafından da ilgiyle takip edildi.

TARİHİ BÜYÜK MİTİNGDE İLGİNÇ ANLAR ve NOTLAR

Miting başlamadan önce tüm liderler bir araya geldi ve çay içti. O fotoğraf sosyal medyanın da gündemine oturdu. Söz konusu fotoğraf Türkiye siyasi tarihinde önemli olaylar arasında yer aldığına ilişkin yorumlara yer verildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın programda olmayan sürpriz konuşması büyük ilgi gördü. Miting alanını dolduranlar sık sık “En büyük asker bizim asker” sloganını attılar. Akar da tezahüratlara yine sık sık “sağ olun” siye karşılık verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha önce İstanbul ve İzmir’de düzenlenen “Cumhuriyet ve Demokrasi” mitinglerinde olduğu gibi konuşmasını Nazım Hikmet’in “Davet” adlı şiirinin dizeleriyle tamamladı.

Başbakan Binali Yıldırım’da konuşmasında Nazım'ın, Ahmed Arif'in ve Necip Fazıl'ın şiirlerinden dizelerle çeşitli mesajlar verdi.

Yıldırım, Necip Fazıl'ın, "Allah'ın seçtiği kurtulmuş millet /  Güneşten başını göklere yükselt / Avlanır, kim sana atarsa kement / Ezel kuşatılmaz, çevrilmez ebed" dizeleri ile Nazım Hikmet'in, "Emret ki ölelim emret  / Güneşi içiyoruz sesinde / Akın var güneşe akın /Güneşi zapt edeceğiz, güneşin  zaptı yakın!" ve  Azeri şair Ahmet Cevad'ın  "İnciler dök, gel yoluna / Sırmalar  serp sağ soluna / Fırtınalar dursun yana / Selam Türk’ün bayrağına” dizelerini de  okudu.

Ahmed Arif’in "Bunlar engereklerdir, bunlar aşımıza ekmeğimize göz koyanlardır, tanı bunları" dizelerini okuyan Yıldırım, "Burada biziz, beraberiz, bugün hep birlikte Türkiyeyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokrasi nöbetinin çarşamba(10 Ağustos) gününe kadar devam edeceğini açıkladı.

Demokrasi nöbetinin bitmediğini belirten Erdoğan, "Bu akşam demokrasi nöbetine bir virgül koyuyoruz. Tüm Türkiye'ye sesleniyorum, çarşamba akşamı inşallah noktayı koyacağız" dedi.