İngiliz İletişim Grubu WPP’nin Wanda Dijital’i satın alma öyküsü

90 ülkede faaliyet gösteren ve çatısı altında Ogilvy, Grey,  J. Walter Thompson (JWT), Y&R, Kantar Media, GroupM, Hill&Knowlton Strategies gibi şirketleri barındıran Londra merkezli pazarlama iletişimi devi WPP, Türkiye'nin önde gelen bağımsız di...

İngiliz İletişim Grubu WPP’nin Wanda Dijital’i satın alma öyküsü (8 Ağustos 2016)

90 ülkede faaliyet gösteren ve çatısı altında Ogilvy, Grey,  J. Walter Thompson (JWT), Y&R, Kantar Media, GroupM, Hill&Knowlton Strategies gibi şirketleri barındıran Londra merkezli pazarlama iletişimi devi WPP, Türkiye'nin önde gelen bağımsız dijital ajanslarından WANDA Digital'ın çoğunluk hissesini satın aldı.

J. Walter Thompson Company geçtiğimiz yıl, ilk yatırımı gerçekleştirerek Wanda Digital’in azınlık hissesini satın almıştı.

Burçak Günsev ve Burak Günsev tarafından 2006 yılında kurulan ve İstanbul’da yaklaşık 80 çalışanı bulunan WANDA Digital’ın müşterileri arasında; Nestle, Turkcell, Ülker ve Unilever yer alıyor. WANDA, reklam kampanyaları, sosyal medya, platform geliştirme, UX dizayn, data, oyun ve uygulamaların da aralarında bulunduğu bir dizi hizmet sunuyor.

Reklam ajansları, medya planlama ve satın alma şirketleri, araştırma, dijital, sosyal, mobil ajanslar, halka ilişkiler şirketleri, marka danışmanlıkları gibi farklı kollardan oluşan WPP’nin, Türkiye’de 23 şirketi bulunuyor.

“Türkiye’nin ekonomisine güveniyoruz”

Küresel düzeyde 3 bin ofise ve 180 bin çalışana sahip olan WPP’nin Ceo’su Martin Sorrell, “bu yatırım, WPP'nin, Türkiye ile ilgili taahhüdünü ve Türkiye ekonomisinin geleceğine olan güvenimizi yansıtmaktadır” dedi. Sorell'in açıklamasında, WANDA'dan aldıkları payın büyüklüğü ve bedeline ilişkin bilgiye yer verilmedi.

Türkiye’nin hızla büyüyen bir pazar olduğunu belirten Sir Martin Sorrell, “Türkiye’de geçen yıl yüzde 3 gibi bir büyüme gerçekleşmiş, bu yıl yüzde 4’e çıkabileceği söyleniyor. Yani dünya ekonomisi hızında, hatta bazen daha hızlı büyüme kaydediyor. Dünya ekonomisi geçtiğimiz yıl yüzde 3-3,5 kadar büyüdü ve bu yıl da benzer bir tablo var gibi görünüyor. WPP’nin strateji penceresinden bakarsak, Türkiye çok önemli bir ülke. Türkiye’ye olan inancımızı ve güvenimizi sürdüreceğiz” diye de ekledi.

“Türk markalarında büyümeye öncelik vereceğiz”

WPP Türkiye Ülke Müdürü Demet İkiler de açıklamasında, “WPP Türkiye olarak Wanda’nın aramıza katılmasıyla daha da güçlendik. Stratejimiz Türkiye pazarındaki yetenek ve uzmanlıkları ailemize katmaya devam ederek büyümek ve müşterilerimizin işlerine değer katacak işler üretmek. Biz uluslararası bir grup olabiliriz ama Türkiye pazarında, Türk DNA’sını da içimizde çok net bir şekilde barındırarak var olmak istiyoruz. Bu nedenle Türk markalarında büyümeye öncelik veriyoruz. Ülkemize olan inancımız eksilmeden devam ediyor” dedi.

Dijital gücünü daha da büyüttü

WPP, Wanda Digital’ın çoğunluk hissesini satın alma konusunda anlaşmaya varmasıyla, önemli piyasa ve sektörlere yatırım yapma ve dijitalde yeteneklerini güçlendirme stratejisini devam ettirdiğini gösterdi.

Dijitaldeki etkinliğini sürdürme niyetinde olan WPP’nin 2015 yılı dijital geliri 7 milyar doları geçmişti. Bu miktar, grubun toplam gelirinin yüzde 37’sini oluşturuyor. WPP’nin önümüzdeki 5 yıl için hedefi ise dijital gelirini yüzde 40-45 oranına çıkarabilmek.