Sanaldan Gerçekliğe Akıllı Gözlük Pazarına Facebook da Giriyor

Samsung’la anlaşan Facebook CEO’su, Oculus gözlüklerini mobil ortama taşımak istiyor Zuckerberg, sanal gerçeklik cihazları yapan Oculus şirketini 2 milyar dolara satın almıştı. Kendi Facebook hesabında paylaştığı bir gönderide bu şirketi satın alma amacını ise kısaca şöy...

Sanaldan Gerçekliğe Akıllı Gözlük Pazarına Facebook da Giriyor (25 Temmuz 2014)

Samsung’la anlaşan Facebook CEO’su, Oculus gözlüklerini mobil ortama taşımak istiyor

Zuckerberg, sanal gerçeklik cihazları yapan Oculus şirketini 2 milyar dolara satın almıştı.

Kendi Facebook hesabında paylaştığı bir gönderide bu şirketi satın alma amacını ise kısaca şöyle ifade etmişti:

“Bu yepyeni bir iletişim platformu olacak. Sınırlar olmadan hayatınızdaki kişilerle tecrübelerinizi paylaşabileceksiniz. Hayal edin, arkadaşlarınızla kayda değer anlarınızı online olarak paylaşmakla kalmayıp, tüm tecrübe ve serüveni birlikte yaşıyorsunuz.”

Zuckerberg sanal gerçeklik tecrübesinin sadece bilgisayar oyunlarıyla sınırlı kalmasını istemiyor. Bu nedenle işin yazılım kısmını Oculus ele alırken, Samsung da donanım kısmını yürütecek.

Gear VR projesi ile bağlantılı olabilir

Geçtiğimiz günlerde Samsung’un, Gear VR ile sanal gerçekliğe adım atacağı açıklanmıştı. SamMobile.com’un haberine göre, Samsung’un Gear VR adındaki sanal gerçeklik gözlüğü sonbaharda düzenlenecek IFA 2014‘te görücüye çıkarmaya hazırlanıyordu. Ürünün USB 3.0 ile bir Galaxy cihazına bağlanabilen cihaz baş hareketlerini izleyeceği belirtilmişti.

Ancak son olarak Facebook’un yeni Oculus gözlüklerinin donanımını Samsung’un üreteceğinin açıklanması, bu çözüm ortaklığı ve işbirliğinin Gear VR projesi kapsamında olabileceğini akıllara getiriyor.