Sağlıklı Yaşamın Sırrı: Kahvaltı!

Cemal Süreya “kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” demişti. İsveç’teki Umea Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, kahvaltının sağlıkla da doğrudan ilgisinin olduğunu ortaya koydu. Araştırma, besleyici gıdaların tüketildiği, dengeli kahvaltının m...

Sağlıklı Yaşamın Sırrı: Kahvaltı! (31 Ocak 2014)

Cemal Süreya “kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” demişti. İsveç’teki Umea Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, kahvaltının sağlıkla da doğrudan ilgisinin olduğunu ortaya koydu. Araştırma, besleyici gıdaların tüketildiği, dengeli kahvaltının metabolik sendromun gelişmesini önlediğini gösterdi.

Gençken düzenli kahvaltı yapan kişilerde kalp ve damar hastalıkları ile diyabet daha az görünüyor.

Gençken kahvaltı yapmayan ya da kahvaltıyı besleyici olmayan yiyeceklerle geçiştirenler, yetişkinlikte metabolik sendroma yakalanmada daha fazla risk taşıyorlar. Sendrom kalp krizi, damar hastalıkları ve diyabeti de tetikliyor.

Beslenme alışkanlıklarına, özellikle kahvaltıda ne yediklerine ilişkin ayrıntılı anketi dolduran kişilerden 27 yıl sonra kan örneği alan bilim insanları, katılımcıların sağlık durumunu değerlendirdi. Kahvaltıyı atlayanlarda metabolik sendrom belirtilerine yüzde 68 daha fazla rastlandı. Dolayısıyla bu kişilerin kalp damar hastalıkları ve diyabete yakalanma riskinin daha fazla olduğu belirtildi.

Araştırmaya imza atanlardan Maria Wennberg, sonuçların, kahvaltının önemini bir kez daha gösterdiğine dikkati çekerek kahvaltıda iyi beslenmemenin gliseminin düzenlenmesini olumsuz yönde etkilediğini vurguladı. Metabolik sendrom, birden fazla kalp damar hastalığı risk faktörünün kümelendiği, kilo fazlalığı, diyabet, kolesterol ve tansiyon yüksekliği ile seyreden hastalıklar grubu.

Bu “modern yaşam” sendromu en fazla masa başında oturan, beslenmesi düzensiz, yoğun stres altında çalışan kişileri etkiliyor.

AA