Rusya Kendi İnternetini Kuruyor

Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen en büyük sosyal ağı VKontakte’nin yönetimine Kremlin tarafından el konulmasının ardından şimdi de Rusya’nın kendi internet ağını kurması gündeme geldi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “İnternet CIA’in bir projesi” deme...

Rusya Kendi İnternetini Kuruyor (30 Nisan 2014)

Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen en büyük sosyal ağı VKontakte’nin yönetimine Kremlin tarafından el konulmasının ardından şimdi de Rusya’nın kendi internet ağını kurması gündeme geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “İnternet CIA’in bir projesi” demesinin üzerinden üç gün bile geçmeden, sadece Rusya içinde çalışacak kapalı devre yeni Rus ağı oluşturulması önerisi getirildi. Hatta Rus İnternet’ine şimdiden çizgi film kahramanı “Çeburaşka” adı konması düşünüldü.

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyinin bugünkü oturumunda sadece Rusya içi İnternet önerisini senatör Maksik Kavdjaradze yaptı. Rusya’nın internet üzerinden dünyaya açılarak ABD ve batılı ülkelere sırlarına da erişim sağladığını belirten senatör, “Rusya, ABD’nin İnternet hegemonyasından kurtulması şart. Kendi haberleşme ve enformasyon ağımızı kurmamız lazım. Yoksa devlet sırları batıya sızdırılmaya devam edecektir. Rusya’da çalıştıracağımız sistem daha sonra eski Sovyet cumhuriyetlerine de yayılabilir” dedi.

Rusya’nın kurması anons edilen kendi haberleşme ağına halka yabancı gelen “İnternet” ifadesi yerine milli bir isim bulunması gerektiğini de belirten senatör Kavdjaradze, “Bence hepimizin çocukluğumuzda yakından tanıdığımız “Çeburaşka” çizgi filmi kahramanı çok uygun isim olur. Halkımız da bu ismi memnuniyetle kabullerin” şeklinde konuştu.

Rusya’nın kendi haberleşme ağını kurması önerisinin teknik düzeyde incelendikten sonra parlamento gündemine tekrar getirileceği de vurgulandı.

Rusya’nın Facebook’u Putin’in Kontrolüne Geçti!

Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen en büyük sosyal ağı VKontakte kurucusu Pavel Durov’un, hükümetten gelen baskılar nedeniyle şirketteki hisselerini satarak iki hafta önce ülkeyi terk ettiği bildirildi. Platformun tümüyle Putin’e yakın iki işadamının kontrolüne geçtiği iddia ediliyor.

2006’da kurulan VKontakte’nin Rusya ve çevre ülkelerden toplam 100 milyon kullanıcısı var. Site, Facebook’a olan tasarım benzerliğiyle ‘Rus Facebook’u olarak biliniyor.