Alkışlar 100 Yaşındaki 3 Çınar İçin

Aziz Nesin, Melih Cevdet Anday ve Haldun Taner 100 Yaşında Doğumlarının 100. yılları kutlanan üç büyük yazar, Aziz Nesin, Melih Cevdet Anday ve Haldun Taner Devlet Tiyatroları tarafından da anılıyor. Roman, öykü, şiir ve deneme gibi edebiyatın birç...

Alkışlar 100 Yaşındaki 3 Çınar İçin (25 Aralık 2015)

Aziz Nesin, Melih Cevdet Anday ve Haldun Taner 100 Yaşında

Doğumlarının 100. yılları kutlanan üç büyük yazar, Aziz Nesin, Melih Cevdet Anday ve Haldun Taner Devlet Tiyatroları tarafından da anılıyor.

Roman, öykü, şiir ve deneme gibi edebiyatın birçok alanında eser veren yazarlar, tiyatro eserleriyle de bir döneme damgalarını vurdular. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren, yaşadıkları çağa tanıklık ettiler ve güçlü kalemleriyle tarihe not düştüler.

Yirminci yüzyıl Türk yazın hayatının bu önemli aktörlerinin, kendilerine özgü dilleri ve bakış açıları vardı. Bununla birlikte, farklı üslup ve tatlarda eserler üretecek kadar da geniş birer vizyona sahiptiler. Her birinin unutulmazları var. Tiyatro sahnelerinde can bulan ya da sadece satır aralarından seslenen öyküler yarattı her biri. Haldun Taner, Keşanlı Ali’yi destanlaştırdı; Melih Cevdet Anday, Mikadonun Çöpleri’ni dizdi itinayla; Aziz Nesin, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz dedi. Taner, diyalog ve şarkıları harmanlayarak; Anday, oyun kişilerinin dile getirdikleri anılarla; Nesin, insanın yaşadığı ikilemle kurguladı oyunlarını. Üçü de eserlerinde insanoğlunu oya gibi işledi. Onu hem kendi iç çelişkileriyle, hem de toplumsal koşullar içinde değerlendirdiler. Taner epik tiyatronun, Anday ezber bozan kurguların, Nesin siyasi taşlamanın Türkiye’deki temsilcilerinden oldular.

Belgesel bir film hazırlandı

Devlet Tiyatroları sahnelerinde eserleri sahnelenen 100 yaşındaki 3 Çınar’ın anısına özel bir belgesel video yayınlandı.

2014-2015 sezonunda Devlet Tiyatroları; HaldunTaner’in Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım ve Sersem Kocanın Kurnaz Karısı adlı eserlerini sahneledi. Bu sezon da Aziz Nesin’in Çiçu ve Melih Cevdet Anday’ın Müfettişler adlı oyunlarıyla seyirciyle buluşmayı bekliyor.