Apple Arama Motoru Girişimini Doğruladı

Apple, Siri ve Spotlight için web indekslemesi yaptığı ‘Applebot’u resmen duyurdu Apple, destek sayfasına Applebot başlığıyla yeni bir kategori ekleyerek kendi arama robotu hakkında bilgi verdi. Arama robotu, şimdilik web crawler olarak bilinen bir çeşit int...

Apple Arama Motoru Girişimini Doğruladı (7 Mayıs 2015)

Apple, Siri ve Spotlight için web indekslemesi yaptığı ‘Applebot’u resmen duyurdu

Apple, destek sayfasına Applebot başlığıyla yeni bir kategori ekleyerek kendi arama robotu hakkında bilgi verdi.

Arama robotu, şimdilik web crawler olarak bilinen bir çeşit internet üzerindeki arama motorlarını birleştirerek ( Google, Bing, Yahoo gibi ) genel bir arama yapmaya yarayan birim olarak çalışıyor.

Arama robotu bir bot olarak ve bir site hedeflenerek otomatik tarama yapıp, bilgileri kendine yüklüyor. Böylece kullandığı arama motorlarındaki bütün sitelere ulaşımı sağlıyor.

Apple’ın arama robotu daha önceden de vardı ancak şirket tarafından bu konuda bir bilgilendirme yapılmamıştı. Şimdi ise Applebot adı ile ilk kez resmen tanıtılıyor.

Apple şu anda arama robotunu Siri ve Spotlight aramalarında kullanıyor.

Apple, iOS cihazlarında varsayılan arama motoru olarak henüz Google’ı kullanmakta. Ancak teknoloji kulislerinde kendine ait bir arama motoru üzerinde çalışmalar yaptığı da konuşuluyor. Applebot’un destek sayfasına eklenmesi de bu bilgileri doğrular nitelikte. Söylentiler geçen sonbaharda çıkmış ve şirket Şubat ayı başında bu konuda eleman arayışı için bir iş ilanı da yayınlamıştı.

Daha önce Google Haritalar servisini de kullanmayı bırakıp kendi harita hizmetini duyuran Apple, başlarda problemler yaşamış olsa da, sonunda kullanıcılarına başarılı bir harita deneyimi sunmayı başarmıştı.