Radikal’in internet yayını da sona eriyor

Doğan Medya Grubu bünyesinde çıkan Radikal gazetesinin Haziran, 2014'te basılı yayına son vermesinin ardından yayına devam eden internet sitesi "radikal.com.tr" de kapanıyor. Doğan Medya Grubu'nun, Radikal'in basılı yayınına sona verilince yazıları Ra...

Radikal’in internet yayını da sona eriyor (22 Mart 2016)

Doğan Medya Grubu bünyesinde çıkan Radikal gazetesinin Haziran, 2014'te basılı yayına son vermesinin ardından yayına devam eden internet sitesi "radikal.com.tr" de kapanıyor.

Doğan Medya Grubu'nun, Radikal'in basılı yayınına sona verilince yazıları Radikal'in internet sitesinde yayımlanmaya devam eden Altan Öymen, Tarhan Erdem, Cengiz Çandar, Ezgi Başaran, Ümit Kıvanç ve Oral Çalışlar'ın da bulunduğu yazar kadrosuyla yollarını ayırmayı planladığı öğrenildi.

Gazetenin muhabirleri İsmail Saymaz, Ömer Erbil ve İdris Emen Hürriyet gazetesine, editör ekibinden 5 kişi hurriyet.com.tr'de çalışmaya devam edecek.

Radikal gazetesi basılı yayınına son verdikten sonra Hürriyet'in cuma günü eki olarak basılmaya başlanan Radikal Kitap, Hürriyet bünyesinde çıkmaya devam edecek. 

Ekim 1996 yılında Doğan grubu bünyesinde çıkarılan Radikal gazetesi 17 Ekim 2010 tarihinde tabloid boyutta basılmaya başlamıştı.

Gazete, 24 Haziran 2014 tarihinde ise basılı hayatına son vererek yoluna dijital olarak devam etme kararı almıştı.

Karar ekonomik değil siyasi  

İnternet haberciliği ve dijital medyanın yaygınlaşması ile birlikte basılı yayınların tirajlarının düşmesi sonucu dünyadaki bazı gazete ve dergiler ekonomik nedenlerle baskılarını durdurmuş ancak online yayınlarını sürdürme kararını almışlardı.

Radikal’in iki yıl önceki basılı yayınına son verme nedeni de ekonomik olarak gösterilmişti. Ancak bu kez internet yayınını da sonlandırma kararı, medya kulislerinde siyasi baskıları işaret ediyor.