Putin Kayboldu, Dedikodular ve Komplo Teorileri Aldı Yürüdü

15 yıldır sürekli göz önünde olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 5 Mart’tan bu yana 10 gündür ortadan kaybolması çeşitli söylenti ve komplo teorilerine neden oldu Rusya'da gündemin birinci maddesi ne Ruble’nin değer ...

Putin Kayboldu, Dedikodular ve Komplo Teorileri Aldı Yürüdü (15 Mart 2015)

15 yıldır sürekli göz önünde olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 5 Mart’tan bu yana 10 gündür ortadan kaybolması çeşitli söylenti ve komplo teorilerine neden oldu

Rusya'da gündemin birinci maddesi ne Ruble’nin değer kaybetmesi, ne maaşların yüzde 10 düşürülmesi ne de Ukrayna. Rusya tek bir şeyi merak ediyor: "Putin nerede?"

Putin neredeyse 10 gündür ortalıkta gözükmüyor. Birçok etkinliği, Kazakistan gezisi ve Rus İstihbarat Teşkilatı FSB yöneticileri ile yapacağı toplantılar da iptal edildi. Herkes Putin'in nerede olduğunu bulmaya çalışırken, ortaya çıkan iddialar da gittikçe ilginçleşiyor.

Putin’in sağlık durumunun iyi olmadığından, İsviçre’de baba olduğuna hatta başarısız bir darbe girişimine kadar birçok söylenti dünya medyası ile birlikte sosyal medyada da dolaşıyor.

14 Mart gecesi Moskova caddelerinde görülen ve bazı meydanlara konuşlandırılan tanklar ise heyecanı daha da arttırdı. Bazı yerel kaynaklar, tankların Kırım’ın ilhakının 1. yıldönümü kutlamaları nedeniyle yerleştirildiğini söylese de diplomatik çevrelerce pek de inandırıcı bulunmadı.

Rus lider hakkındaki söylentiler, Putin'in Kazakistan’da Çarşamba günü katılması planlanan bir zirvenin ertelendiği açıklandığında başladı. Vladimir Putin’in basın sözcüsü Dmitriy Peskov, başkanın hasta olduğu iddiasını yalanlamak durumunda kalarak Putin’in “sıktığı eli kıracak” kadar sağlıklı olduğunu belirtti.

62 yaşındaki Putin’in bir gün sonrasında Federal Güvenlik Servisi’nden yetkililerin yıllık toplantısını kaçırması ile felç geçirdiği, ameliyat olduğu hatta öldüğü yönünde teoriler dile getirildi.

Sosyal medyada yayılan gerçekdışı bir söylenti de İngiltere’nin Moskova Büyükelçiliği’ni kapattığı yönündeydi.

Baba Oldu!

İsviçreli bir magazin dergisi ise, Putin’in İsviçre’de gizlice bir çocuk sahibi olduğunu ortaya attı. Putin’in bütün hafta hamile bir kadının yanında olduğu söylendi.

Annenin ise eski jimnastikçi ve Duma milletvekili Alina Kabaeva olduğu iddia edildi. Peskov bunu da yalanladı.

Kremlin Sarayı, eşi Lyudmila’dan geçtiğimiz yıl boşanan Putin ile Kabaeva arasındaki ilişki dedikodularını şimdiye kadar hep yalanladı.

Bir grup komplo teorisyeni ise, Putin'in yokluğunun, muhalif lider Nemtsov suikastinin hemen ardından gerçekleşmesine dikkat çektiler.

Hastalandı

Kremlin taraftarı anketörlere göre yokluğunda, Kırım ve Ukrayna’nın doğusunda izlediği politikadan dolayı Putin’in popülaritesi yüzde 88 gibi her zamankinden çok daha fazla bir rakama ulaştı. Birçok vatandaş, liderlerinin yalnızca hastalandığını ve göğsü açık judo yapan, at binen imajını zedelememek için sessiz kaldığını düşünüyor.

Chatham House düşünce kuruluşu yardımcı üyelerinden John Lough ise, 62 yaşındaki Putin’in hastalanmasının normal olduğunu, ancak yokluğunun da Rusya’nın ‘tek adam devleti’ olduğunu göstermeye yettiğini kaydetti.

Avusturya'da yayın yapan Kurier gazetesi ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sırt ağrıları nedeniyle dinlenmeye çekildiğini ve konuyla ilgili olarak Avusturyalı bir doktorun Moskova'ya gittiğini iddia etti. Gazete adını açıklamadığı Viyanalı ortopedi uzmanının Putin'i tedavi etmek için Rusya'ya gittiği ve tedavinin sürdüğünü iddia etti.

Darbe oldu!

İsrail’in eski Rusya Büyükelçisi Zvi Magen, İsrail Haaretz gazetesine verdiği demeçte “ortada darbe belirtileri var” diyerek, “ordu ve oligarklarca Putin’e darbe yapılmış olabileceğini” belirtti.

Uzaylılar kaçırdı!

Öte yandan, Ukraynalı ilkokul öğrencileri tarafından hazırlanan bir animasyon filminde de Putin’in Kremlin Sarayı’na inen bir UFO ile uzaylılar tarafından kaçırıldığı anlatıldı.

Basın sözcüsü Peskov’un uğraşlarına karşın geçtiğimiz hafta yayılan dedikodular, bir halkla ilişkiler felaketi oldu. Bu arada, Kremlin’in 2006’da anlaştığı Amerikalı halkla ilişkiler şirketini kovduğu da söyleniyor.

Putin şimdiye kadar bu tür felaketleri örtbas etmekte hayli başarı göstermişti. 2010 yılında sol gözünün üzerindeki morluğu yoğun makyajla kapatarak Ukrayna’daki bir basın konferansına katılmış, Peskov kabahati ışıklandırmada bulsa da Rus medyası, Başkan’ın olağanüstü pürüzsüz yüzünü botoks ve başka ameliyatlara borçlu olduğu yönünde plastik cerrahların ifadelerine yer vermişti.

Putin gizeminin, planlandığı üzere yarın (Pazartesi) St Petersburg’da Kırgızistan lideri Almazbek Atambayev’le buluştuğunda çözülmesi bekleniyor. Eğer Putin’in bu randevusu da iptal edilirse işte o zaman gerçekten kaygılanmak gerekir.

Bu arada, Rusya devlet televizyonu gittikçe artan dedikoduları önlemek için 10 gündür ortalarda hiç görünmeyen Rus Lider Vladimir Putin’in yeni görüntülerini yayınladı.