Moskova’da Neler Oluyor?

Devlet Başkanı Putin’in 10 gündür ortalarda hiç görünmemesiyle dedikoduların arttığı Moskova, bu kez de akşam saatlerinde çıkan büyük bir yangınla sarsıldı. Nazım Hikmet'in mezarı da yangın çıkan katedralin bahçesinde...

Moskova’da Neler Oluyor? (16 Mart 2015)

Devlet Başkanı Putin’in 10 gündür ortalarda hiç görünmemesiyle dedikoduların arttığı Moskova, bu kez de akşam saatlerinde çıkan büyük bir yangınla sarsıldı. Nazım Hikmet'in mezarı da yangın çıkan katedralin bahçesindeydi.

Moskova'da Kremlin Sarayı’nın yakınındaki 16. Yüzyıl’da inşa edilen ve  UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde bulunan tarihi Novodeviçi Katedrali’nde büyük bir yangın çıktı. Moskova’nın her yerinden görülebilen yangına çok sayıda itfaiye ekibi müdahale ediyor.

Nazım Hikmet, 1963 yılında katedralin de bulunduğu Novodeviçye mezarlığında toprağa verilmişti. 

Yangın, yaklaşık 100 metrekarelik alanı kapladı. Olay yerine itfaiye ekipleri geldi. Görgü tanıklarından biri, manastır duvarının üzerinden alevlerin yükseldiğini anlattı.

Interfaks haber ajansı, rekonstrüksiyon çalışmaları nedeniyle iskeleyle kaplı çan kulesinin üst kısmının yandığını bildirdi. Yangın sonrası Kremlin çevresinde elektrikler de kesildi.

RIA Novosti, güvenlik güçlerindeki kaynağa dayandırdığı haberinde, Moskova’nın Novodeviçi Manastırı’ndaki yangının, 29 özel araçtan söndürülmeye çalışıldığını, yangının ortadan kaldırılması çalışmalarına 58 kişinin katıldığını aktardı.

Geçtiğimiz Ocak ayı sonunda, dünyanın en büyük, en eski ve en zengin kütüphanelerinden biri olan Moskova Kütüphanesi de çıkan yangında, kütüphanede bulunan ve tarihi birer eşsiz belge niteliğindeki yaklaşık 2 milyon eser ile birlikte kül olmuştu.