Photoshop 25 Yaşında

Görüntü sanatlarına sihirli teknoloji boyutunu ekleyerek bilinen bütün ezberleri bozan ve fotoğraf-grafik-resim alanında yepyeni bir dönemi başlatan dijital görüntü işleme programı Photoshop 25 yaşına bastı 19 Şubat 1990 gününde John v...

Photoshop 25 Yaşında (24 Şubat 2015)

Görüntü sanatlarına sihirli teknoloji boyutunu ekleyerek bilinen bütün ezberleri bozan ve fotoğraf-grafik-resim alanında yepyeni bir dönemi başlatan dijital görüntü işleme programı Photoshop 25 yaşına bastı

19 Şubat 1990 gününde John ve Thomas Knoll tarafından yayınlanan program, bir tarayıcının yanında paket yazılımı olarak sunuluyordu ve sadece Photoshop adına sahipti.

Adobe firması ilk fotoğraf düzenleme platformuna 1990 yılında Photoshop programı ile adımını attı. Yıllardır gelişerek ilerleyen Photoshop programı günümüzde fotoğrafçıların ve tasarım ile uğraşanların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

25 yıldır zirvede

Yıllar içerisinde hem daha fazla özelliğe hem de daha kolay bir kullanıma erişen Photoshop bu sayede sadece grafiker ve fotoğrafçıların kullandığı bir program olmaktan çıktı ve herkesin bir şekilde yolunun düştüğü programlar arasına girdi.

Photoshop ile 25 yıldır tahtını kimseye kaptırmayan Adobe firması, programın 25. yaş günü şerefine çok hoş ve anlamlı görseller yayımladı. Adobe’nin paylaştığı görsellerde Photoshop’un ilk sürümünden son sürümüne kadar kullanılan arayüzleri, giriş ekranları ve uygulama simgeleri bulunuyor.

Adobe, 25.yıla özel olarak "Dream On" adını verdiği ve Aerosmith'in unutulmaz şarkısından güç alan videosu Pazar günü Ocar Ödülleri gecesinde yayınlandı. Gone Girl, Avatar ve How To Train Your Dragon 2'ye göndermeler görebileceğiniz TV spotunun amacı elbette programın Hollywood'a sunduğu katkıların da altını çizmek.

John ve Thomas Knoll ekibi ile Photoshop’un ilk sürümü üzerinde çalışırlarken

25 yaş altındaki genç Photoshopçuların eserleri sergilenecek

Adobe, efsane yazılımının 25. yaşını, 25 yaş altındaki sanatçıların çalışmalarından oluşan bir sergiyle taçlandırmayı planlıyor. Bu 25 çalışmadan esinlenen eklentileri ise, programın içinde bir araç kutusu olarak kullanıcılara sunacak.

19 Şubat 1990'da çok kısıtlı bir kaç eklenti ile yola çıkan Photoshop zaman içinde muazzam değişiklikler yaşadı ve ilk günden beri yüzden fazla yeni düzenleme aracına kavuştu.

Başlatılan "Top 25 Under 25" çalışması ise, 25 yaşın altındaki genç tasarımcıların eserlerini Behance.net altına "Ps25Under25" tag'ini kullanarak yüklemeleri şeklinde şekillenecek. İlk 25'e girmeyi başaran tasarımcılar Photoshop'un Instagram hesabına erişim kazanacak ve hesaba giriş yapabilecekleri 2 hafta süresince kendi eserlerini dünya ile paylaşma şansı yakalayacaklar. Kutlama, 24 yaşındaki Meksikalı tasarımcı Fredy Santiago ile başladı bile…