Pazarlamanın Kutup Yıldızı Video

KAMİL ERYAZAR İyi hazırlanmış 15 saniyelik etkileyici bir video klip, binlerce kelimelik bir kompozisyondan daha iyi hikaye anlatabilir Reklamcılıkta hareketli görüntü her zaman önemli olmuştur. Video paylaşım siteleri Youtube, Vimeo, Dailymotion, vb. yanı sıra yaygı...

Pazarlamanın Kutup Yıldızı Video (3 Haziran 2016)

KAMİL ERYAZAR

İyi hazırlanmış 15 saniyelik etkileyici bir video klip, binlerce kelimelik bir kompozisyondan daha iyi hikaye anlatabilir

Reklamcılıkta hareketli görüntü her zaman önemli olmuştur. Video paylaşım siteleri Youtube, Vimeo, Dailymotion, vb. yanı sıra yaygın kullanılan Facebook, Twitter gibi haber kaynağı içerik akışı olan sosyal ağların otomatik video oynatma ‘auto-play’ özelliği ile birlikte daha çok video göstermeye başlamaları, Instagram, Pinterest gibi görsel paylaşım sitelerinde de video paylaşılmaya başlanması ve sürelerinin uzatılması bu trendi iyice yükseltti.

Aynı zamanda mobil cihaz kullanımının da artmasıyla markaların mobil kullanıcılara özel hedeflemelerde bulunması ‘video pazarlama’nın önemini daha da arttırdı. Mobil uyumlu video pazarlamanın yıldızı yakın gelecekte daha da parlayacak.

Artık televizyon reklamlarını YouTube’a yüklemekle video pazarlama işi çözülmüyor. Çünkü YouTube dışında farklı sosyal medya platformlarında paylaşılan videolar çok daha fazla kişiye ulaşmaya başladı. Twitter’ın kısa video kanalı Vine, canlı yayın kanalı Periscope ya da Instagram’da yayınlananlardan da ilginç biçimde ciddi ve etkili geri dönüşler alınıyor.

Video’nun kullanıcılar üzerinde oluşturduğu algı ve etki paha biçilemez. Youtube’u her ay 1 milyar’dan fazla tekil kullanıcı ziyaret etmekte. Facebook’u hariç tutarsak, diğer tüm sosyal medya kanallarından çok daha fazla bir ziyaretçi sayısı bu. İngiliz Guardian gazetesine göre, İngiltere’de her üç kişiden biri her hafta en az bir video izlemekte, bu da sadece İngiltere’de haftalık 20 milyon kullanıcı anlamına geliyor.

Mayıs 2016 itibarı ile Snapchat’e günlük olarak yüklenen video sayısı 10 milyar! Bu sayı, daha 2 ay öncesinde 8 milyardı. Daha da ilginci, bu videolar Snapchat’in 100 milyon aktif kullanıcısı tarafından yükleniyor; yani hepsi orijinal, el emeği, göz nuru içerikler. 

Şirketler için anlaşılması kolay içerik üretmek çok önemli. Aksi takdirde başka bir video izlemek için bir tık yetiyor.

‘Canlı yayın’ candır!

Facebook’un, Twitter’daki Periscope benzeri canlı yayına olanak sağlayan “Facebook Live” uygulamasını tüm kullanıcılara açması, sosyal medyada yılın ilk yarısındaki önemli yeniliklerinden biri oldu.

Facebook, canlı yayından sonra geçtiğimiz günlerde interaktif canlı haritayı da kullanıma sundu. Kısa sürede hızla kullanımı yaygınlaşan Facebook Live'i daha da ileri bir boyuta taşıyacak yeni bir özellik daha yayınlandı. Facebook'un yeni interaktif haritası ile Facebook'ta canlı yayın yapan kullanıcılar dünya haritası üzerinden kolayca takip edilebiliyor.

Mobil cihazların video kalitelerinin ve son olarak 4,5 G ile internet bağlantı hızının da artmasıyla artık her kullanıcı kendi başına yayın yapabilecek birer kanal haline geldi.

Sosyal medyada gerçek zamanlı anlatım olanağı veren Periscope, Facebook Live gibi  ‘canlı yayın’ uygulamalarının, kişisel kullanıcılar kadar markaların da gözdesi olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Çünkü hiç bir şey canlı görüntülerden daha heyecan verici olamaz.

Ne kadar ‘hareket’ o kadar bereket!

Canlı yayın uygulaması aslında ‘video marketing’in devamı olacak. “Video”ya olan ilgi çok daha önceden keşfedilmişti. Video tüketimi hız kesmeden artıyor. Yakın gelecekte de internet ‘içeriğinin’ çoğunluğunu oluşturacak.

YouTube ile başlayan video deneyimi, diğer sosyal ağların da film paylaşımlarına izin vermeleri ve ‘auto-play’ özelliği sayesinde tiryakiliğe dönüştü. Twitter’da Vine ile başlayıp canlı Periscope yayınlarıyla popülerleşen, Instagram’da süresi 60 saniyeye çıkartılan video içeriklerinin sayısı hızla artıyor.

Bu yılın sonuna kadar tüm internet trafiğinin yüzde 74’ünü videoların oluşturacağı öngörülüyor.

Tüketiciler, markalardan da keyifle izleyebilecekleri yararlı video içerikleri bekliyorlar.

Güçlü videoların ille de uzun olması gerekmiyor. İyi hazırlanmış 15 saniyelik bir Instagram klibi 1.000 kelimelik bir kompozisyondan daha iyi bir hikaye anlatabiliyor.

Dijital medyada hareketli görsel içerikler, durağanlara göre her zaman daha fazla ilgi çekiyor. Web sitenizde görsel içerik ön planda olmalı. Videoların yanı sıra GIF animasyonlarla, infografiklerle içeriğinizi zenginleştirin. Kaliteli görsel içerik, SEO sıralamasında da avantaj sağlayacaktır. Bu bakımdan bazen bir resim bin kelime, bir video ise bir milyon kelime değerinde olabilmektedir.

Online video ve slayt şov hazırlama sitesi Animoto’nun yaptığı araştırmaya göre;

– Tüketicilerin yüzde 73’ü satın alma kararını bir video izledikten sonra verdiklerini,

– Yüzde 96’sı satın alma kararı vermek için videoların yararlı olduğunu,

– Yüzde 71’i ise online izlenen video içeriklerinin marka hakkında olumlu bir izlenim bıraktığını söylüyor.

En başarılı reklam filmlerinin ortak yönü

2015 yılında dünyada tüketicilerin dikkatini çeken ve sosyal medya üzerinden en çok paylaşılan video reklamlarının ortak yönü ‘içerik pazarlaması’na uygun senaryolarının olması.

Video reklam teknolojileri şirketi Unruly’in kurucu genel müdür yardımcısı Sarah Wood, 1300 reklamın araştırıldığı veri analizlerine göre, 2015 yılının reklamlar için son derece duygusal bir yıl olduğunu söylüyor. Bir yandan, içtenlik ve mutluluk üzerine kalplerimizi eritmek ve paylaşımı yükseltmek için sevimli hayvanlar ve basit hikaye kullanan markaların yıldızının parladığını belirtiyor.

İçerik pazarlamasına uygun senaryolar

Geçen yılki reklam filmlerinin konuları alışılageldiği gibi mizahi değil daha çok duygusal ve sosyal içerikli. İnsanların vicdanlarına hitap eden güçlü mesajlarla etkileyen, hüzünlendiren, erdemlilik, yardımlaşma duygularını ön plana çıkaran ve bir “hikayesi” olan reklamlar.

DEVAM EDECEK…

Makalenin bundan önceki bölümü: Pazardaki başarınız, etkileyici bir hikayenizin olmasına bağlı…