Paris’teki İklim Konferansı Öncesinde Dünya Çapında Protesto Gösterileri Düzenleniyor

Paris'te başlayacak BM İklim Zirvesi öncesinde dünyanın dört bir yanında iklim değişikliğiyle mücadele için gösteriler yapıldı Paris’te yarın başlayacak olan 195 ülkenin ve 140’tan fazla ülke liderinin katılacağı 21’inci B...

Paris’teki İklim Konferansı Öncesinde Dünya Çapında Protesto Gösterileri Düzenleniyor (29 Kasım 2015)

Paris'te başlayacak BM İklim Zirvesi öncesinde dünyanın dört bir yanında iklim değişikliğiyle mücadele için gösteriler yapıldı

Paris’te yarın başlayacak olan 195 ülkenin ve 140’tan fazla ülke liderinin katılacağı 21’inci Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP21) öncesi protesto gösterileri düzenleniyor.

Paris’teki konferans öncesinde Sydney, Berlin, Londra, New York ve Sao Paulo’nun da aralarında bulunduğu birçok kentte çevreciler gösteriler düzenledi.

Dünya genelinde iki binden fazla yerde düzenlenen gösterilerle İklim Konferansı katılımcıları üzerinde baskı oluşturulmak istendi. Göstericiler, 140’tan fazla devlet ve hükümet başkanın katılacağı zirve ile ilgili olarak ‘B planı yok’, ‘Elektrik için ormanların yok olmasına hayır’ yazılı dövizler taşıdı. Hong Kong’da çevreciler buzulların eridiğine dikkat çekerken, Seul’deki göstericiler sokaklarda dans ederek iklimin korunmasına dikkat çekmeye çalıştı.