Özel Sektörde 2014 Maaş Zam Oranları Belli Oldu

Elemanonline.net’in araştırmasına göre, kim ne kadar zam alacak? İşte özel sektörün zam haritası… Yapılan araştırmaya göre, 2014’te zam oranları ortalama yüzde 10 olacak. Ancak mavi yaka ve ara eleman kademesinde adayların zam beklentileri daha yüksek. Elemanonline.ne...

Özel Sektörde 2014 Maaş Zam Oranları Belli Oldu (27 Aralık 2013)

Elemanonline.net’in araştırmasına göre, kim ne kadar zam alacak? İşte özel sektörün zam haritası…

Yapılan araştırmaya göre, 2014’te zam oranları ortalama yüzde 10 olacak. Ancak mavi yaka ve ara eleman kademesinde adayların zam beklentileri daha yüksek.

Elemanonline.net’in tarafından mavi yakalıların 2014 yılı maaş zamlarına ilişkin bini aşkın şirket ve yaklaşık 5 bin aday arasında yaptığı anket sonuçlandı. Anket sonuçlarına göre, şirketlerin çok büyük bir çoğunluğunun yeni yılda çalışanlarına maaş zammı yapacağı öngörülüyor. Beklenen zam oranı ise ortalama yüzde 10.

Ankete cevap veren şirketlerin yüzde 30’u yüzde 7-10 arası bir maaş zammı yapmayı planlıyor. Şirketlerin yüzde 17’si ise 2014 yılı için herhangi bir ücret artışı planlamıyor.

En fazla zam yapmayı planlayan sektörlerin başında yüzde 11’lik oranla ambalaj ve kağıt sektörü geliyor. Onu yüzde 10 ile gayrimenkul, sağlık / hastane, demir – çelik ve endüstri sektörleri takip ediyor.

Şirketlerin planladığı zam oranı yüzde 10’lar seviyesinde olmasına rağmen çalışanların büyük çoğunluğu oranın yüzde 20’den daha fazla seviyede olmasını bekliyor. Özellikle mavi yaka ve ara eleman kademesinde kendini gösteren bu yüksek ücret artışı beklentisi, bu profildeki çalışanların ücret yetersizliğine işaret ediyor.

Anket sonuçlarını değerlendiren elemanonline.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, anketin, mavi yakalı çalışanlar konusunda işverenlerin, çalışanların 2014 yılındaki beklentilerinin ve maaş yetersizliğinin farkında olduğunu gösterdiğini söyledi. Duyarlar “Bu bir anlamda ekonomiye ilişkin 2014 yılı beklentilerinin de olumlu olduğunu, işletmelerin gelecek sene iş hacimlerinin artmasını beklediğini gösteriyor” dedi.

SEKTÖRLERE GÖRE ORTALAMA ZAM ORANLARI (%):

Ambalaj ve Kağıt: 11, Gayrimenkul: 10, Sağlık/Hastane: 10, Demir-Çelik: 10, Endüstri: 10, İnşaat: 9, Elektrik ve Elektronik: 9, Hizmet / İşletme Servisi: 9, Mağazacılık / Perakendecilik: 9, Kimya: 9, Bilgisayar / BT / İnternet: 8, İmalat: 8 Tekstil: 8, Danışmanlık: 8, Turizm: 8, Reklamcılık: 8, Otomotiv: 8, Mali Müşavirlik: 8, Dayanıklı Tüketim Malları: 8, Gıda: 7, Telekomünikasyon ve Network: 7, Eğitim: 6, Sigortacılık:6, Restorancılık:5

Habertürk Ekonomi