Önümüzdeki 50 Yılda Dünyanın Sonu Gelebilir! [İnfografik]

Bu kez Maya kehaneti değil, ekolojik gerçek! Dünyadaki topraklar 70 yıl içinde tarım vasfını yitirecek. 50 yıl içinde bilgisayar, TV, telefon vb. elektronik sistemlerin üretiminde kullanılan değerli metaller de tükenecek. Bu arada, 1940-2010 arasında dünyadaki oksijenin yüzde 70R...

Önümüzdeki 50 Yılda Dünyanın Sonu Gelebilir! [İnfografik] (27 Mart 2013)

Bu kez Maya kehaneti değil, ekolojik gerçek!

Dünyadaki topraklar 70 yıl içinde tarım vasfını yitirecek. 50 yıl içinde bilgisayar, TV, telefon vb. elektronik sistemlerin üretiminde kullanılan değerli metaller de tükenecek.

Bu arada, 1940-2010 arasında dünyadaki oksijenin yüzde 70’ini üreten ve denizlerde yaşayan fitoplanktonların da yüzde 40 ölmüş. Çünkü bunlar su sıcaklığına duyarlı.

2050’de dünyanın ortalama sıcaklığı 2 derece artacak. Bu da Venüs gibi 460 derecelik ve 90 atmosfer basınçlı bir düdüklü tencere dünyası olma riskini artırıyor. Sıcaklık çok artarsa temiz enerjiye geçsek bile dünyanın ölmesini durduramayız.

Amerika’da 1 ton asfaltın fiyatı 1000 dolara çıkmış. Bu yolları icat eden adam 50 yıl sonra bu ülkenin asfalt alacak parası olmayacak diyor. Bu şartlar altında mecburen temiz ve ucuz teknolojilere geçecekler. Ya geçecekler ya ölecekler, ortası yok. Bu iş zengin adam, politikacı, süper güç dinlemez!

Güneş topla benim için!

Bu bilgilere, FriendFeed’de gezinirken rastladık. Halkla ilişkiler sektöründe bilgi teknolojileri şirketleri için içerik editörü ve iletişim danışmanlığı yapan Kozan Demircan, bloğunda yazdığı bir makaleyi paylaştıktan sonra, geçen yıl BBC’nin internet sitesinde yayınlanan “global kaynaklar” infografiğinden yola çıkarak bu yorumu eklemiş.

Kozan Demircan makalesinde de, ‘sürdürülebilir bir yaşam’ için çok ilginç bir ‘yenilenebilir enerji’  üretimini konu almış: “Güneş enerjili karayolları” Yazıda, saydam güneş paneli döşenen ‘e-otoyolların’ enerji santrallerinin yerini alabileceğini anlatmış. Oldukça kapsamlı makalesini ilginç fotoğraf ve videolarla da zenginleştirmiş.

Makaleye buradan ulaşabilirsiniz