Ölümünün 52’nci Yıldönümünde Nazım Hikmet Vakfı Yerine AVM

3 Haziran Nazım Hikmet'in ölüm yıldönümü. Taksim Sıraselviler’deki Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın olduğu 116 yıllık bina AVM yapımı için boşaltılmak isteniyor. 20 yıldır Taksim'de Sıraselviler Caddesi’ndeki Hri...

Ölümünün 52’nci Yıldönümünde Nazım Hikmet Vakfı Yerine AVM (3 Haziran 2015)

3 Haziran Nazım Hikmet'in ölüm yıldönümü. Taksim Sıraselviler’deki Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın olduğu 116 yıllık bina AVM yapımı için boşaltılmak isteniyor.

20 yıldır Taksim'de Sıraselviler Caddesi’ndeki Hrisovergi Apartmanı'nda faaliyetlerini sürdüren Nazım Hikmet Vakfı'na binayı boşaltmaları için ihtar gönderildi.  Boşaltmamaları halinde Beyoğlu Belediyesi tarafından tahliye ve faaliyetlerine son verme işlemi yapılacak.

"AVM yapmak için 49 yıllığına kiraladılar"

Balıklı Rum Hastanesi Vakfı'na ait olan binayı 49 yıllığına kiralayan firmanın otel ve AVM yapacağı iddia ediliyor.

Nazım Hikmet Vakfı tarafından yapılan açıklamada, kiracıların kira sözleşmelerinin devam etmesine rağmen, binanın tadilat amaçlı boşaltılması istendiğini ama aslında otel ve AVM yapılmak üzere bu inşaat şirketine 49 yıllığına kiralandığı iddia edildi.

Binanın kiralanmasına itiraz eden bir başka sivil toplum kuruluşu ise Beyoğlu Kent Savunması. İtirazlarının sebebi ise sadece bu binaların boşaltılması değil. Beyoğlu’nda topyekün yaşanan dönüşüme karşılar. Her gün başka bir binanın tahliye edildiğini ve yerine otel vb. yapıların yükseldiğini dile getiriyorlar.

Konu ile ilgili Hürriyet gazetesinden Elvan Yarma’nın haberinin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Destek Eylemi ve Anma Etkinliği

Nazım Hikmet Vakfı yaptığı açıklamayla Nâzım'ın ölüm yıldönümü olan 3 Haziran’da yapacakları eyleme destek çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Nâzım Hikmet Vakfı, kiracısı olduğu 116 yıllık tarihi binasından diğer kiracılarla birlikte çıkarılıyor. 20 yıldır etkinliklerimizi sürdürdüğümüz 116 yıllık tarihi binamız otel ve AVM yapılmak istenmektedir. Bu gelişmeleri protesto etmek için Nâzım Hikmet'in 52. ölüm yıldönümü olan 3 Haziran 2015 günü saat 11:00 'de bütün Nâzımseverleri ve demokrat kamuoyunu ellerinde kırmızı karanfillerle Vakıf binamıza bekliyoruz" ifadeleri yer aldı.

Öte yandan, Saat 15:00'te Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen anma etkinliğinde de Gazeteci-Yazar Hıfzı Topuz ve şair Turgay Fişekçi konuşmacı olarak yer alacak.


Nazım Hikmet’in yaşamına ilişkin çok az bilinen ilginç bir öykü: "Mehmet Ali Paşa’nın Torunu Mehmed Nâzım Ran"