Olan Vatandaşa Oldu, Tape’ler Kotaları Doldurdu!

İnternette yayınlanan ses kayıtları (tape) ve photoshop’lu fotoğraflar, kullanıcıların internet kotalarını doldurdu. Günde sadece 2 tape’nin dinlenmesiyle aylık 1 GB’lık kota dolarken, bu işe en çok internet servis sağlayıcıları sevindi. Hürriyet gazetesinin haberine göre...

Olan Vatandaşa Oldu, Tape’ler Kotaları Doldurdu! (10 Mart 2014)

İnternette yayınlanan ses kayıtları (tape) ve photoshop’lu fotoğraflar, kullanıcıların internet kotalarını doldurdu. Günde sadece 2 tape’nin dinlenmesiyle aylık 1 GB’lık kota dolarken, bu işe en çok internet servis sağlayıcıları sevindi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, 17 Aralık’tan sonra yaşanan gelişmelerle birlikte tüketicilerin hem ev hem ‘cep’ten kullandıkları aylık internet paketleri (kota) ‘tape’lerle dolmaya başlarken internet kullanımı da Türkiye genelinde en az 2 kat arttı. Online video sitelerinde yayınlanan ses kayıtları (tape), sosyal ağlarda paylaşılan ‘photoshop’lu fotoğraflar (caps) derken kullanıcılar, internet kotalarını hızla eriyip bitiriyor. Bu durum da en çok internet servisi veren şirketlere yaradı. Günde milyonlarca kullanıcıya ulaşan tape’ler ve photoshop’lu fotoğraflar, kullanıcıların bir günde bile yüzlerce megabyte harcamasına neden oluyor. Böylece 17 Aralık öncesi yeten kota paketleri artık kullanıcılara yetmeyerek internet servisi aldıkları şirketlerden ek paket almasına neden oluyor.

Sosyal ağdan şikâyetler

Tüm zamanını internet üzerinden gelişmeleri takip ederek geçiren Türk halkı, kotaların dolması sıkıntısını da yine sosyal ağlardan paylaştı. Birçok tüketici yüksek faturadan şikayet ederken, dinlemek zorunda kaldığı uzun süren ses kayıtlarını eleştirdi.

Tape dinlemeye kafeye!

Öte yandan bazı kullanıcıların tape’leri dinlemek için kablosuz internet (Wi-Fi) bağlantısı bulunan kafelere gittikleri öğrenildi.